Ile może stać woda w dystrybutorze?

2022-06-24
Ile może stać woda w dystrybutorze?

Dystrybutory wody to urządzenia, które można spotkać w wielu miejscach. Są niemal obowiązkowym wyposażeniem biur, przychodni, aptek i wielu innych obiektów, w których przebywa sporo osób. Ich zalety są nie do przecenienia. Pozwalają na ugaszenie pragnienia świeżym chłodnym napojem, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Dyskusyjną kwestię stanowi jednak obecność bakterii w wodzie z dystrybutora. Co warto o tym wiedzieć i jakie znaczenie ma częstotliwość wymiany butli?

Woda w dystrybutorze – czy na pewno jest bezpieczna do picia?

Warto zdawać sobie sprawę, że zapewnienie pracownikom dostępu do wody jest obowiązkiem pracodawcy. Niektórzy decydują się na regularne zakupy produktów butelkowanych, inni stawiają na dystrybutory. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Przede wszystkim pozwala na ugaszenie pragnienia w każdej chwili, a ponadto pobierany napój jest przyjemnie chłodny, a jego właściwości są optymalne do picia. Jest poddawany filtracji, dlatego można mieć pewność, że producent zadbał o to, by nie znalazły się w nim żadne niepożądane cząsteczki.

Wiele kontrowersji budzi jednak kwestia bakterii w wodzie w dystrybutorze. Chodzi przede wszystkim o to, że jest ona przechowywana w bardzo dużych butelkach. Może się zdarzyć, że zapotrzebowanie na nią będzie nieco mniejsze, w wyniku czego będzie stała w pojemniku przez długi czas. Taka sytuacja faktycznie może sprzyjać rozwojowi patogenów. Dlatego przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby pojemność zasobnika była odpowiednio dobrana do konkretnych potrzeb.

W biurze liczącym kilkadziesiąt osób z pewnością warto zainwestować w największą pojemność butli. Jeśli jednak jest ona używana zaledwie przez kilku pracowników, znacznie lepiej postawić na mniejszy rozmiar. Dzięki temu napój będzie zawsze świeży, a ryzyko rozwoju bakterii w dystrybutorze wody ograniczone do minimum.

ciepla woda w dystrybutorze

Niezwykle ważne jest również stosowanie się do zaleceń producenta do czyszczenia elementów, które tego wymagają. Chodzi między innymi o kraniki i inne przestrzenie narażone.

Ile może stać woda w dystrybutorze

Przyjmuje się, że butla dystrybutora powinna zostać opróżniona w przeciągu kilku dni. W takim przypadku nie ma mowy o tym, aby wewnątrz rozwijały się patogeny. Regularna wymiana pojemników jest zatem wskazana ze względów higienicznych. Jeśli zauważysz, że woda w dystrybutorze ma już kilka tygodni, zdecydowanie należy wymienić butlę na nową. Tutaj nie warto kierować się błędnie postrzeganą oszczędnością. Chodzi w końcu o zdrowie użytkowników urządzenia.

Zawsze powinno się kontrolować, jak długo zasobnik jest podpięty do urządzenia. Warto zaznaczyć datę, kiedy został założony, aby móc po kilku dniach go usunąć i zastąpić nowym.

A jak sytuacja wygląda w przypadku urządzeń bezbutlowych? Tutaj nie trzeba wymieniać zasobników na wodę, dlatego zasada postępowania jest nieco inna. Takie dystrybutory wody należy poddawać czyszczeniu zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji. Najczęściej należy je myć przy użyciu specjalnych preparatów, które usuwają wszelkie:

  • bakterie,
  • wirusy,
  • grzyby,
  • glony.

ile może stać woda w dystrybutorze?

Jeśli zatem zadbasz o to, aby konserwować dystrybutor w odpowiedni sposób, niezależnie od tego, czy jest to wariant butlowy, czy bezbutlowy, nie musisz obawiać się ryzyka związanego z powstawaniem zanieczyszczeń. W przypadku urządzeń, które są udostępnione do użytku publicznego, na przykład w przychodniach lub aptekach, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią dezynfekcję elementów, które są często dotykane. Mowa przede wszystkim o kronikach dozujących wodę.

Ciepła woda w dystrybutorze

Szczególne wątpliwości związane z bezpieczeństwem bakteriologicznym dotyczą dystrybutorów wody, które oferują opcje pobierania ciepłego płynu. W podgrzanym mogą bowiem rozwijać się szczególnie niebezpieczne patogeny, na przykład legionella. Tutaj również należy zwracać uwagę na instrukcje zamieszczone przez producenta.

Jeśli takie urządzenie będzie regularnie czyszczone (w przypadku modeli bezbutlowych) lub będą w nim często wymieniane butle, nie ma mowy o ryzyku. Jak więc widać, dystrybutor wody może być niezwykle komfortowym rozwiązaniem, zarówno w biurze, jak i w instytucji, czy nawet w domu prywatnym, pod warunkiem stosowania odpowiednich zasad.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel