Arabica czy Robusta?

2020-09-11
Arabica czy Robusta?

Arabica czy Robusta?

Owoce krzewu kawowego wykorzystywane były już w I tysiącleciu p.n.e. Odkrycie kawy przypisuje się ludowi Oromo zamieszkującego etiopski region Kaffa. Jedna z legend opowiada historię młodego pasterza, który zauważył, że jego kozy są szczególnie ożywione po zjedzeniu owoców rosnących na krzewie. Kawa uprawiana jest w obszarze strefy tropikalnej między zwrotnikami Raka i Koziorożca w tzw. pasie kawowym. Uprawiana jest w ponad 70 regionach obejmujących swym zasięgiem kraje obu Ameryk, Azji, Afryki oraz Oceanii. Kawa zależnie od miejsca, w którym rośnie i dojrzewa, ma zupełnie różne potrzeby. Mimo, iż do rodzaju kawowca zalicza się wiele tropikalnych roślin to tylko nieliczne zawierają kofeinę i właśnie te wykorzystywane są do przygotowania aromatycznego naparu - kawy.  

Produkcję kawy na świecie opiera się na dwóch gatunkach: Arabica oraz Robusta. Chociaż ich ziarna na pierwszy rzut oka są bardzo podobne to rośliny te wiele różni. 

Arabica (kawa arabska)

Jej krzewy osiągają od 3 do 5 metrów wysokości. Arabica, bardziej niż Robusta docenia ciepły klimat strefy tropikalnej rozciągającej się wzdłuż równika. Uprawia się ją na terenach górzystych, krzewy Arabica są niezwykle odporne na warunki pogodowe panujące na wysokości 800-2000 m n.p.m. Arabica to kawa łagodna i aromatyczna obfitująca w lekkie nuty od owocowych i kwiatowych, przez czekoladowe aż po korzenne. Jest słabsza niż Robusta, jej prażone ziarna zawierają w sobie ok. 1,5% kofeiny. Z uwagi na błyszczące liście, białe wonne kwiaty i kolorowe owoce bywa uprawiana jako roślina ozdobna. Oferowane przez nas kawy, w skład których wchodzi 100% ziaren Arabica to m.in. single orgin czyli kawa jednego gatunku i pochodząca z jednego zbioru. Przykładem jest kawa Ethiopa, w której smaku wyczuwalne są przyjemne ziołowe nuty z posmakiem cytrusów i mlecznej czekolady.

Robusta (kawa Caneea Canephora)

Robusta to odmiana uprawiana początkowo głównie w środkowej i zachodniej Afryce. Pozyskiwana jest z rośliny Caneea Canephora, cenionej za dużą wytrzymałość na wysokie temperatury i trudne warunki. Dzięki swoim cechom, z czasem zyskała popularność wiele kilometrów od kraju swojego pochodzenia: nawet w Wietnamie czy Brazylii. Jeśli chodzi o smak, to Robusta w dużej mierze owiana jest złą sławą. Dzieje się tak ze względu na często pojawiające się na rynku kiepskiej jakości kawy tego rodzaju, które nie są wypalane w odpowiedni sposób. Warto jednak sięgnąć po jakościową Robustę. Już niejeden z naszych Klientów dał się zaskoczyć intrygującemu, głębokiemu aromatowi prawdziwej Robusty.

W skrócie:

  • Arabica: mniejsza zawartość kofeiny, można wyczuć kwaskowate nuty. Dobrze wypalana wyróżnia się posmakiem z pogranicza czekolady, owoców i orzechów. Zazwyczaj jest droższa od Arabiki, między innymi z uwagi na fakt, że produkuje się jej rocznie znacznie mniej.

  • Robusta: bogata w kofeinę, przez którą zyskuje intensywny, gorzki aromat. Choć uchodzi za mniej smaczną od Arabiki, to potrafi zachwycić dębowymi, wyrazistymi nutami, szczególnie atrakcyjnymi w formie Espresso.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel