Czy pochodzenie kawy wpływa na jej smak?

2020-02-10
Czy pochodzenie kawy wpływa na jej smak?

Pochodzenie kawy a jej smak

Na smak kawy w naszej filiżance wpływa bardzo wiele czynników. Wiemy już, że kofeinowy napój smakuje najlepiej, jeśli przygotujemy go ze świeżo zmielonych ziaren. Stopień palenia również wpłynie na końcowy efekt. Nie możemy zapomnieć o sposobie przygotowania naszej kawy, bo różnice potrafią być diametralne. Espresso przygotowane w kawiarce będzie się różnić od tego przygotowanego w ekspresie kolbowym. Zaś kawa przygotowana w urządzeniach przelewowych będzie zupełnie inna niż smoliste espresso.

W tym miejscu przystańmy w naszych rozważaniach i zadajmy sobie pytanie, czy pochodzenie ziarna ma wpływ na smak naszego ulubionego napoju. Oczywiście wiemy, że arabika jakościowo przewyższa robustę, ale czy każda arabika smakuje tak samo i jest tak samo dobra? Musimy wiedzieć, iż istnieją pewne różnice w zależności od tego, czy kawa pochodzi z upraw w Ameryce, Azji czy Afryki.

Czym różni się kawa od kawy?

Skoro przywołaliśmy arabikę, skoncentrujmy się na tej odmianie, której uprawa stanowi 70% wszystkich upraw na świecie. Pamiętajmy jednak, że wśród samej rodziny arabiki możemy spotkać jeszcze jej kilka odmian, które różnią się od siebie kwasowością, nutami smakowymi czy tzw. body. W Ameryce, Azji  czy Afryce plantacje zlokalizowane są na terenach różnych państw, które specjalizują się w produkcji danej odmiany, ale skoncentrujmy się na kategoryzacji wg. kontynentów i tak też spróbujmy podać ogólną charakterystykę kawy.

Kawa z plantacji w Afryce

Afrykańskie plantacje znajdują się na terenach takich państw jak Uganda, Rwanda, Kenia i najbardziej kojarzona z kawą Etiopia. Napar przygotowany z afrykańskich ziaren cechuje się delikatnie bardziej kwaskowym posmakiem co absolutnie nie znaczy, że jest kwaśna. Mocno wyczuwalne są delikatne nuty kwiatowe, owoców cytrusowych a nawet rodzynek. Stąd wniosek, iż kompozycje przygotowane z afrykańskich ziaren przypadną do gustu miłośnikom  kaw lekkich i delikatnych.

Kawa z plantacji w Ameryce

Plantacje w Gwatemali, Meksyku oraz Kolumbii i Brazylii produkują najbardziej klasyczne ziarna. Cechują się one niską kwasowością, wyraźnie dominują w nich nuty orzechowe oraz czekoladowe. Ziarna z Ameryki cenią sobie miłośnicy mlecznych specjałów, tworzą one doskonałą kompozycję w cappuccino czy latte.


Kawa z plantacji w Azji

Ziarna pochodzące z azjatyckich upraw zlokalizowanych w Indonezji, Papui-Nowej Gwinei jak i w Indiach są znacznie mniej popularne niż arabiki afrykańskie czy amerykańske. W smaku wyróżnia się ich ziemistość, odnajdziemy też  nuty leśne. Charakterystyczna jest ich mała kwasowość.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel