Czy woda gazowana jest zdrowa?

2022-07-15
Czy woda gazowana jest zdrowa?

Zastanawiasz się, czy woda gazowana jest zdrowa? Na ten temat powstało wiele mitów i często sprzecznych ze sobą opinii. Niektórzy zalecają picie napoju z bąbelkami, podkreślając jego zbawienne oddziaływanie na organizm, inni natomiast przekonują, że gaz zawarty w wodzie negatywnie wpływa na zdrowie. Jak jest w rzeczywistości? Czy woda gazowana szkodzi? Wyjaśniamy.

Woda gazowana – czym dokładnie jest?

Choć to pytanie może wydawać się banalne, rozważając kwestie tego, czy woda gazowana jest zdrowa, najpierw warto przyjrzeć się temu, czym ona dokładnie jest i jak powstaje. Historia tego napoju jest długa – znany jako woda sodowa, był pity już w XVIII wieku. Od samego początku do wytwarzania napoju gazowanego stosowano dwutlenek węgla, którym nasycano wodę za pomocą różnych metod.

Obecnie wodę gazowaną można wyprodukować nawet we własnym domu. Jeśli gustujesz w napoju w wersji z bąbelkami, możesz zaopatrzyć się na przykład w nablatowy dystrybutor wody Ruhens UV MINI WHP 2010S (ZGS). Takie urządzenie zapewni Ci stały dostęp do uzdatnionej, przefiltrowanej wody z dodatkiem dwutlenku węgla.

Jak powstaje woda gazowana? Proces ten polega na wysyceniu pod ciśnieniem niegazowanej wody mineralnej lub źródlanej dwutlenkiem węgla (CO2). W zależności od stopnia jego stężenia można wyróżnić wody:

 • nienasycone (niegazowane),
 • niskonasycone (do 1500 mg CO2 dm3),
 • średnionasycone (1500 – 4000 mg CO2 dm3),
 • wysokonasycone (> 4000 mg CO2 dm3).

Co ważne, takie napoje mogą być nasycone gazem w sposób naturalny lub sztuczny. W drugim przypadku wykorzystuje się do przeprowadzenia tego procesu specjalnie dobrane procesy technologiczne (w przypadku produktów butelkowanych) lub właśnie wspomniane wyżej urządzenia, które można obsługiwać w domu.

właściwości wody gazowanej

Woda gazowana – czy jest zdrowa?

To często zadawane pytanie, tym bardziej że na ten temat krąży wiele mitów. Przeciwnicy wody gazowanej twierdzą na przykład, że ma ona negatywny wpływ na zdrowie – może rozpuszczać szkliwo zębów, wywoływać wzdęcia i inne problemy trawienne, między innymi doprowadzać do zgagi. Oskarża się ją także o powodowanie osteoporozy i innych przypadłości zdrowotnych. Czy jest tak w rzeczywistości?

Choć odczyn pH wody gazowanej jest kwasowy, badania wykazały, że nie szkodzi ona zębom w większym stopniu niż ta niegazowana. Istotnym warunkiem jest jednak to, że jest tak tylko wówczas, gdy nie zawiera ona cukru. Ten składnik w połączeniu z dwutlenkiem węgla może doprowadzić do erozji szkliwa i próchnicy.

Badania nie potwierdziły także, aby woda gazowana osłabiała kości i przyspieszała rozwój osteoporozy. Stwierdzono nawet, że obecna w niej wysoka zawartość sodu korzystnie wpływa na przyswajanie wapnia, czyli ważnego składnika w profilaktyce tego schorzenia.

Nie udowodniono także związku między piciem wody gazowanej a tendencją do występowania wzdęć, zgagi ani bólu brzucha. Gaz zawarty w takim napoju może natomiast poprawiać zdolność połykania u osób, które borykają się z problemami związanymi z tym odruchem. Niektórzy lekarze są również zdania, że warto go pić w przypadku chronicznych zaparć, ponieważ może pomagać w zwiększeniu częstotliwości wypróżnień.

Jeśli zatem planujesz zakup domowego dystrybutora wody gazowanej, takiego jak na przykład Bevco nablatowy dystrybutor wody Sodax X1 biały z wodą gazowaną, jednak martwią Cię doniesienia na temat szkodliwego wpływu tego napoju na organizm, nie masz powodów do obaw. Nie szkodzi on zdrowiu, a jego regularne picie może wręcz wykazywać korzystny wpływ na niektóre układy.

Woda gazowana na diecie

Zastanawiasz się, czy picie wody gazowanej na diecie odchudzającej przybliży Cię do utraty zbędnych kilogramów? Napój ten sam w sobie nie zawiera składników przyspieszających chudnięcie, jednak wiele osób obserwuje zwiększenie uczucia sytości podczas jego spożywania.

Po wypiciu szklanki wody gazowanej odczuwa się większe uczucie „pełności” niż w przypadku takiej samej ilości napoju bez bąbelków – wszystko za sprawą obecnego w niej gazu, który krótkotrwale sprawia, że traci się chęć na podjadanie.

Spożywanie wody gazowanej na diecie może zatem stanowić wsparcie podczas odchudzania, szczególnie jeśli trudno Ci odmówić sobie przekąsek między posiłkami.

Czy woda gazowana nigdy nie szkodzi?

Podobnie jak wiele innych popularnych pokarmów i napojów, również woda gazowana ma przeciwwskazania do spożywania. Dotyczą one jednak wyłącznie osób, które zmagają się z określonymi problemami zdrowotnymi. Zatem czy woda gazowana szkodzi w niektórych przypadkach?

Do przeciwwskazań do jej picia można zaliczyć:

 • zespół jelita drażliwego,
 • nawracające bóle żołądka,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • wrzody żołądka,
 • POChP – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
 • problemy z gardłem lub krtanią,
 • nadciśnienie tętnicze.

Warto jednak podkreślić, że woda gazowana nie jest szkodliwa dla kobiet w ciąży, choć często można spotkać się z taką opinią. Niektórzy lekarze wręcz zalecają ciężarnym picie tego napoju, ponieważ zawarty w nim dwutlenek węgla może wspomagać procesy trawienne, zwiększając wydzielanie kwasu solnego. Zaobserwowano także jego pozytywny wpływ na łagodzenie mdłości, które bywają bardzo uciążliwe dla wielu kobiet.

Czy woda gazowana jest zdrowa?

Woda gazowana w domu

Woda gazowana to bardzo chętnie wybierany produkt. Aby się jej napić, niekoniecznie musisz jednak dźwigać ciężkie butelki ze sklepu. Świetnym rozwiązaniem dla miłośników tego napoju są domowe dystrybutory wody z opcją nasycania płynu dwutlenkiem węgla.

Takie urządzenie pozwoli Ci nie tylko raczyć się wodą gazowaną bez konieczności kupowania jej w plastikowych butelkach. Domowe dystrybutory wody są wyposażone w filtry uzdatniające, które poprawiają właściwości napoju. Oczyszczają go ze wszelkich szkodliwych cząsteczek, a także mogą wpływać na jego twardość.

Wśród polecanych produktów znajduje się między innymi podblatowy dystrybutor Grohe Blue Home, który pozwoli Ci uzyskać wodę schłodzoną, lekko gazowaną lub mocno gazowaną – w zależności od Twoich upodobań.

Kolejnym wartym uwagi urządzeniem jest nablatowy dystrybutor ION Natural Choice. Dzięki niemu możesz pobierać gorącą lub zimną wodę, a także taką nasyconą dwutlenkiem węgla. Ten sprzęt świetnie sprawdzi się w biurze, ale jest też chętnie wybierany do domów i mieszkań.

Zaletą tego typu produktów jest nie tylko możliwość zapewnienia sobie stałego dostępu do smacznego napoju, ale przede wszystkim poprawa jego jakości. Zaawansowane technologicznie filtry i złoża jonowymienne dbają o to, byś mógł pić smaczną i zdrową wodę, kiedy tylko masz na to ochotę.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel