Czy woda z cytryną obniża poziom cukru?
Picie wody z cytryną jest postrzegane jako remedium na wiele dolegliwości, a także jako sposób na walkę z nadprogramowymi kilogramami czy nawet obniżanie cukru we krwi do prawidłowego poziomu. Wiele osób zaleca spożywanie szklanki wody z cytryną na czczo, zaraz po przebudzeniu. Czy rzeczywiście ten napój ma tak cenne właściwości? Warto przyjrzeć się, co na ten temat mówią specjaliści.
Czy woda z cytryną jest zdrowa?
Piciu wody z cytryną na czczo przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości. Do wszelkich tego typu doniesień dobrze jest jednak podchodzić ze zdrową dawką sceptycyzmu i zdecydowanie nie można traktować takich porad jako alternatywy dla dbania o zdrowie konwencjonalnymi metodami. To ważne szczególnie wtedy, gdy stwierdzono u Ciebie konkretne dolegliwości, na przykład cukrzycę lub nadciśnienie. W takich przypadkach stała opieka medyczna, polegająca między innymi na przyjmowaniu zaleconych leków, jest koniecznością.
W przypadku picia wody z cytryną niemal nie istnieje ryzyko zaszkodzenia sobie pod względem zdrowotnym. Taki napój praktycznie nie może wywoływać niepożądanych skutków dla organizmu. Może jednak być szkodliwy dla osób, które cierpią na określone schorzenia, takie jak:
- choroba refluksowa,
- aktywne wrzody żołądka,
- nadżerki przełyku,
- chore zęby,
- zgaga,
- odwodnienie organizmu.
Jest tak dlatego, że kwas zawarty w wodzie z cytryną może negatywnie wpływać na wyżej wymienione narządy i schorzenia. Intensyfikuje on także diurezę, czyli działa moczopędnie – przez to może powodować nadmierne odwodnienie. Jeśli więc dotyczą Cię takie dolegliwości, nie rezygnuj całkowicie z picia wody, jednak nie dodawaj do niej owoców. Odpowiednia i regularna podaż napojów jest kluczowa dla zachowania organizmu w zdrowiu i dobrej kondycji.
Picie wody z cytryną a odchudzanie
Przede wszystkim warto podkreślić, że samo picie wody z cytryną na czczo nie sprawi, że nadliczbowe kilogramy znikną „w magiczny sposób”. Nie można więc traktować tego napoju jako leku na nadwagę. Jeśli borykasz się ze zbyt wysoką masą ciała, przede wszystkim warto zasięgnąć porady dobrego dietetyka oraz zlecić przeprowadzenie podstawowych badań. Otyłość może wynikać z problemów zdrowotnych i nie zawsze sama dieta wystarczy, by osiągnąć odpowiednie BMI.
Szklanka wody z cytryną rano może jednak stanowić wsparcie w dążeniu do zdrowia i atrakcyjnego wyglądu. Jest tak przede wszystkim dlatego, że odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania. O ile picie wody z cytryną nie usunie nadmiarowego tłuszczu, o tyle pomoże w oczyszczaniu ciała z toksyn, a także zniweluje uczucie głodu. To ważne szczególnie dla osób, które nie mogą schudnąć z racji nieprawidłowych nawyków żywieniowych, czyli przede wszystkim podjadania między posiłkami. Tutaj znaczenie ma więc przede wszystkim sama woda, choć cytryna może stanowić dodatek smakowy – zachęcający do jej picia w większych ilościach. Dlatego warto spróbować.
Szklanka wody z cytryną na czczo a obniżanie poziomu cukru we krwi
Musimy rozczarować osoby liczące na spektakularne efekty zdrowotne przy obniżaniu poziomu cukru. Samo picie wody z cytryną na czczo na pewno nie wyleczy cukrzycy. Jeśli podejrzewasz u siebie schorzenia natury diabetycznej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Cukrzyca różnych typów i insulinooporność to poważne choroby. Choć w początkowym stadium nie zawsze dają jednoznaczne objawy, są zagrożeniem dla zdrowia, którego nie wolno lekceważyć. Ponadto znacząco obniżają komfort życia – warto więc jak najszybciej poszukać wsparcia w konwencjonalnej medycynie. Czy to znaczy, że picie wody z cytryną rano lub między posiłkami nie ma sensu? Nie do końca. Taki nawyk może korzystnie wpływać na kondycję organizmu i jest polecany w szczególności osobom, które borykają się z cukrzycą.
Sama woda z cytryną nie obniża poziomu cukru we krwi, jednak jest doskonałym wyborem dla każdego diabetyka. Przede wszystkim nie zawiera kalorii ani węglowodanów, więc nie wpływa negatywnie na dietę i glikemię. Co więcej, wypita przed jedzeniem obniża indeks glikemiczny posiłku, co z kolei pozwala na utrzymanie niskiego poziomu cukru przez długi czas. Zatem sama woda z cytryną nie obniży poziomu cukru, jednak wspiera zachowanie jego prawidłowego stężenia przez dłuższy czas.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w USA, wystarczą cztery szklanki wody dziennie, by obniżyć ryzyko wysokiego poziomu glukozy we krwi aż o 21% i zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy.
Picie odpowiedniej ilości wody z cytryną lub bez jest zatem rekomendowanym elementem profilaktyki chorób związanych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej organizmu. Co ciekawe, podobne właściwości może wykazywać picie kawy, chociaż tutaj warto zachować zdrowy umiar.
Woda z cytryną – na co pomaga?
Na jakie jeszcze dolegliwości może pomóc picie wody z cytryną na czczo? Lista jest całkiem długa, choć cały czas należy traktować ten napój jako wsparcie, a nie alternatywę dla leczenia konwencjonalnego.
Wodzie z cytryną przypisuje się między innymi wypłukiwanie toksyn z organizmu, co może objawiać się poprawą kondycji cery. Nawet picie czystej wody może pomóc w tej kwestii. Jeśli natomiast doda się do niej cytrynę, wsparcie tego efektu ulega zwielokrotnieniu. Odpowiednia ilość płynów wypijanych każdego dnia jest zatem bardzo ważne zarówno dla zdrowia, jak i dla urody.
Woda z cytryną pomaga także utrzymywać równowagę pH w organizmie. Choć owoc ten jest wyjątkowo kwaśny, wcale nie zakwasza organizmu, a wspiera alkalizację, czyli utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Jest to bardzo ważne w profilaktyce wielu schorzeń.
Picie wody z cytryną rano jest też wskazane, jeśli poprzedniego dnia przesadziłeś z napojami wyskokowymi. Odpowiednie nawodnienie pomoże złagodzić objawy kaca, a kwaśny owoc wesprze powrót podrażnionego alkoholem żołądka do optymalnego stanu.
Woda z cytryną czy bez?
Warto podkreślić, że korzyści dla organizmu, jakie może przynieść picie wody z cytryną, wynikają przede wszystkim ze spożywania samej wody – owoc stanowi tylko dodatek. Bardzo ważne jest zatem przyjmowanie jej w odpowiednich ilościach, czyli co najmniej 2–2,5 litra dziennie (w zależności od płci, masy ciała, stanu zdrowia czy wieku).
Jeśli regularne spożywanie wody stanowi dla Ciebie wyzwanie lub wśród członków Twojej rodziny są osoby starsze albo dzieci, które zwykle nie pamiętają o tym, by odpowiednio dużo pić, pomyśl o tym, jak ich do tego zachęcić.
Świetną metodą jest zaopatrzenie się w domowy dystrybutor do wody. W sprzedaży znajdziesz wiele ciekawych modeli, na przykład nablatowy dystrybutor wody Ruhens UV MINI WHP 2010S (ZGS), który dostarcza wodę zimną, gorącą, ale także gazowaną. Jeśli więc napoje bez bąbelków Ci nie smakują, będzie to bardzo dobry wybór, który zachęci Ciebie i Twoją rodzinę do spożywania odpowiedniej ilości płynów. Dystrybutor jest wyposażony w filtry i lampę UV, które poprawiają właściwości wody i usuwają z niej wszelkie niepożądane składniki.
Kolejną propozycją może być podblatowy dystrybutor Grohe Blue Home, który nie zajmuje miejsca na kuchennym blacie, a pozwala przygotować wodę schłodzoną, lekko lub mocno gazowaną. W tym przypadku także zadbano o zaawansowane systemy poprawiające czystość płynu.
Nie tylko picie wody z cytryną jest dobre dla zdrowia. Nawet spożywanie samego napoju bez dodatków jest bardzo korzystne dla Twojego organizmu.