Ekstrakcja kawy czym jest i jak długo powinna trwać?

2020-11-04
Ekstrakcja kawy czym jest i jak długo powinna trwać?

EKSTRAKCJA KAWY,  CZYM  JEST I JAK DŁUGO POWONNA TRWAĆ?

Zamawiając lub przygotowując sobie kawę oczekujemy, że otrzymamy kawę doskonałą. Coraz częściej otaczamy się sprzętami, które mają nam pomóc stworzyć napój tak dobry, jaki przygotuje nam profesjonalny barista. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że bez wiedzy nawet najlepsze urządzenia nie pozwolą nam osiągnąć spodziewanego efektu.

Kluczem jest ekstrakcja kawy. Czym jest, ile czasu powinien zająć proces oraz co decyduje o długości trwania ekstrakcji? Ekstrakcja kawy, co to jest? Proces, podczas którego dochodzi do wyodrębnienia substancji wpływających na ostateczny smak i aromat naszego naparu nazywamy ekstrakcją. Podczas jego przeprowadzania elementy takie jak tłuszcze, olejki, cukry czy kofeina są wydobywane z ziaren. Upraszczając, ekstrakcją nazywamy proces wypłukiwania ze zmielonych ziaren kawy wszystkich jej smaków i aromatów, które odnajdziemy w filiżance naszej kawy.

Jak długo powinna trwać ekstrakcja kawy?

Czas ekstrakcji kawy ma kluczowe znaczenie, to on decyduje jak dużo aromatów znajdzie się w naszej filiżance. Zasada ta dotyczy również ilości kofeiny. Sprawdza się metoda, że im dłuższy czas ekstrakcji, tym więcej kofeiny znajdzie się w naszym napoju. Przyjmuje się, że dla klasycznego espresso przygotowywanego według ściśle określonych zasad czas ekstrakcji powinien wynosić 25 sekund. Co ciekawe oznacza to, że espresso nie ma w sobie aż tak dużo kofeiny jak zwykło się o tym myśleć. Alternatywne metody przygotowania kawowego naparu (np. drip) oznaczają znacznie dłuższy czas ekstrakcji zmielonych ziaren kawowca i co za tym idzie, zawartość kofeiny jest w nich wyższa. Zatem będą lepszym źródłem kofeiny  niż klasyczne espresso.

Co wpływa na czas ekstrakcji kawy?

W tym miejscu czas aby zadać sobie pytanie, co wpływa na czas ekstrakcji kawy, co o nim decyduje? Otóż istnieje co najmniej kilka czynników: najistotniejsze z nich to ilość i rodzaj zmielonej kawy, typ i ciśnienie robocze ekspresu, a także wilgotność powietrza. Nie bez znaczenia pozostaje stopień zmielenia ziaren jak i sposób, w jaki zostały poddane temu procesowi (cięcie lub miażdżenie). Zarówno w przypadku ekspresów automatycznych jak i kolbowych nie bez znaczenia ma również stopień ubicia kawy w zaparzaczu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel