Fontanny wody pitnej, źródełka, pitniki wody w szkołach

2018-04-11
Fontanny wody pitnej, źródełka, pitniki wody w szkołach

Fontanny, zdroje, pitniki w szkołach.

W ostatnich latach dzięki dużym nakładom finansowym jakość wody w naszych kranach uległa znacznej poprawie i coraz więcej Polaków pije ją prosto z kranu oszczędzając na zakupie wody butelkowanej i dbając o środowisko. To pozytywne zjawisko znane już doskonale z krajów wysoko rozwiniętych. W polskich szkołach coraz częściej możemy spotkać fontanny, zdroje wody, pitniki czy poidełka bo tak właśnie nazywane są urządzenia zapewniające nieograniczony dostęp do wody, dzięki którym uczniowie mogą w łatwy i tani sposób ugasić pragnienie. 

Wielu dyrektorów szkół przed podjęciem ostatecznej decyzji zadaje sobie pytanie jaką fontannę wybrać, stojącą czy wiszącą, z chłodzeniem czy bez, a może z dodatkową wylewką do napełniania bidonów ? 

 

 

Fontanna wody: stojąca czy wisząca?

Zaletą fontann stojących jest duża przestrzeń, w której można schować filtry. Jednak przed podjęciem decyzji należy sprawdzić czy dostęp do nich nie będzie utrudniony ze względów konstrukcyjnych. Warto też jest zwrócić uwagę na wysokość urządzenia, czy nie będzie ona przeszkodą dla młodszych dzieci. Fontanna wisząca ma tą zaletę, że można ją zamontować na wysokości odpowiedniej do wieku dzieci z niej korzystających, myśląc o oddziałach klas 1-3 będzie to 65 cm zaś o starszych uczniach 90 cm. Warto w tym miejscu wskazać jeszcze jedną zaletę fontann wiszących – ich montaż nie utrudnia codziennego utrzymania czystości  w szkole. Model M-4ASF to połączenie zalet fontanny wiszącej i stojącej. Dzięki swoim wymiarom oraz przemyślanej konstrukcji (zdejmowany panel przedni) dostęp do schowanego wewnątrz filtra umożliwia jego sprawną i szybką wymianę co sprawia, że jest to model najczęściej wybierany do palcówek oświatowych.

 

Wybrać pitnik wody z chłodzeniem czy bez?

To zależy od miejsca, w którym wybrane urządzenie będzie użytkowane. Jeśli myślimy o szkole to system chłodzenia jest zbędny, a nawet niepożądany. Woda z takiej fontanny ma temperaturę. około 8 stopni, jednocześnie jest to zaleta jeśli chcemy aby nasza fontanna służyła pracownikom na hali produkcyjnej.

 

 

Czy źródełko wody powinno być montowane z dodatkowym kranikiem?

Z założenia fontanny wody pitnej mają pomóc ugasić pragnienie bezpośrednio u jej źródła eliminując konieczność noszenia dodatkowych butelek, bidonów co stanowi dodatkowe obciążenie tornistra. Jeśli jednak fontanna będzie usytuowana w pobliżu np. boiska warto zastanowić się czy nie dać jednak możliwości uzupełnienia bidonu, który zostanie zabrany i pomoże ugasić pragnienie podczas wysiłku towarzyszącemu zajęciom sportowym.

 

Inne wymogi techniczne związane z montażem źródełka wody.

Niezależnie od dokonanego wyboru należy pamiętać, iż każda z fontann oprócz zasilania wodą musi mieć dostęp do odpływu kanalizacyjnego. Dlatego najlepszym miejscem do montażu źródełka wody ściana na korytarzu, która po drugiej stronie ma usytuowaną łazienkę. To naturalne miejsce wybierane w 99% szkół i umożliwiające równocześnie łatwy i estetyczny montaż.

 

Jeżeli masz więcej pytań proponujemy kontakt z naszym doradcą. Nasze doświadczenie pozwoli uniknąć błędów, które mogą się zdarzyć przy nieprawidłowym doborze urządzenia lub miejsca montażu.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixel