Jak działa dystrybutor do wody? Gdzie warto go wykorzystać?

2022-04-28
Jak działa dystrybutor do wody? Gdzie warto go wykorzystać?

Dystrybutor do wody zimnej i gorącej

Dystrybutor do wody to urządzenie zasilane elektrycznie. Pozwala ono na chłodzenie lub podgrzewanie wody pochodzącej bezpośrednio z wodociągów. Co więcej, w wielu modelach sam użytkownik ma możliwość dostosowywania dokładnych parametrów urządzenia do własnych potrzeb. Mowa tu również o wyłączaniu chłodzenia i grzania w sytuacji, gdy w pomieszczeniu nie ma żadnej osoby, a więc woda o konkretnej temperaturze nie jest aktualnie używana.

Na rynku istnieją także dystrybutory z trzema kurkami. Ostatni z nich odpowiada za podaż wody w temperaturze pokojowej, czyli bez podgrzewania lub chłodzenia. Ciekawym wyborem są m.in. specjalne kolumny, które podłącza się do instalacji umieszczonej pod blatem. Dzięki temu można zapewnić estetykę, a także minimalizm takich elementów wyposażenia wnętrz. Takie rozwiązanie trafia w potrzeby firm z sektora HoReCa, serwując wodę zimną i zimną gazowaną.

Jak działa dystrybutor do wody?

Dystrybutor do wody jest dość prostym urządzeniem, o nieskomplikowanym sposobie działania. Na ogół sam proces filtrowania i zmieniania temperatury przebiega w następujący sposób:

 • podpięcie urządzenia do ujęcia wody wodociągowej,
 • filtrowanie z wykorzystaniem filtrów AQS 2.5 albo Brita,
 • przekazywanie wody do układu grzewczo-chłodzącego, gdzie jej temperatura jest dostosowywana do tej nadanej przez użytkownika.

Konstrukcje poszczególnych dystrybutorów różnią się od siebie. Wpływa to również na sposób korzystania z urządzeń. Na ogół użytkownik może nacisnąć na jeden z dwóch lub trzech kraników. Niektóre z nich da się także zablokować, co jest świetnym wyborem w sytuacji, gdy zamierzasz nalać wodę do większych pojemników.

Istnieją także modele dystrybutorów, w których można samodzielnie ustalić odpowiednią temperaturę wody. W ten sposób jest ona dostosowana do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. To także świetny sposób na dobranie właściwej temperatury do konkretnego zastosowania. Obecnie dystrybutory są projektowane w taki sposób, by zapobiegać poparzeniu. Zastosowane zabezpieczenia wymuszają zwolnienie blokady wody gorącej w celu pobrania jej z dystrybutora.

Filtrowanie wody prosto z wodociągów

Dystrybutor na wodę należy podłączyć bezpośrednio do instalacji. Dzięki temu można zrezygnować z kupowania dużych i ciężkich butelek plastikowych, które w modelach dyspenserów butlowych są montowane na samej górze. Współczesne urządzenia tego typu pobierają wodę bezpośrednio z wodociągów, a następnie filtrują ją i chłodzą bądź podgrzewają. W skład konstrukcji takich sprzętów wchodzą montowane dodatkowo wysokiej jakości filtry, zatrzymujące większe zanieczyszczenia, a także chlor czy metale ciężkie. Takie elementy mają za zadanie również poprawić smak i zapach wody, dlatego gotowy napój prawie nie różni się niemal niczym od wody źródlanej.

Filtry do dystrybutorów do wody są dostępne w różnych wariantach. Z tego powodu w sytuacji, gdy zamierzasz wymienić filtr, warto sprawdzić dokładne parametry techniczne posiadanego dystrybutora. Na rynku są dostępne także mineralizatory w wielu wariantach, również takich, które wzbogacają wodę o odpowiednie ilości związków mineralnych, takich jak wapń, sód, magnez i potas.

Gdzie warto zastosować dystrybutor do wody?

Dystrybutor do wody ma wiele zastosowań. Takie urządzenia kojarzą się głównie z obiektami użyteczności publicznej i jest w tym sporo racji, ponieważ w podobnych miejscach zużycie wody pitnej okazuje się dość spore. Kupowanie baniaków z wodą jest wówczas zupełnie nieopłacalne i wiąże się z dużymi kosztami. Znacznie lepiej jest postawić na urządzenie podłączane bezpośrednio do wodociągów.

Dystrybutor na wodę może być stosowany w takich miejscach, jak np.:

 • prywatne domy,
 • biura,
 • gabinety lekarskie,
 • lokale usługowe,
 • poczekalnie w różnych budynkach,
 • zakłady przemysłowe,
 • obiekty użyteczności publicznej.
 • placówki oświatowe

Coraz częściej dystrybutory na wodę pojawiają się w prywatnych domach. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oszczędność, a jednocześnie chciałyby cieszyć się wodą o odpowiedniej temperaturze. Takie urządzenie może z powodzeniem zastępować dzbanek czy butelkę filtrującą. Pozwala ono bowiem na usuwanie zanieczyszczeń z wody, a jednocześnie jej chłodzenie czy grzanie, w zależności od potrzeb danego użytkownika.

Współczesne dystrybutory cechują się także wysoką jakością wykonania i przemyślanym designem, który pozwala na zastosowanie w nawet najbardziej designerskich wnętrzach. Występują one w różnych kolorach, dlatego można je w łatwy sposób dopasować do wyposażenia konkretnego pomieszczenia. Są wykonane z dbałością o najmniejsze detale i zaprojektowane tak, by zajmować jak najmniej miejsca. Ma to ogromne znaczenie głównie w przypadku prywatnych domów, w których stawia się na nieco mniejsze urządzenia, pozwalające na łatwe przenoszenie.

Dystrybutor do wody gazowanej

Na rynku pojawiły się także specjalne dystrybutory do wody gazowanej. Dzięki temu istnieje możliwość uzyskania jej bezpośrednio z urządzenia – bez konieczności stosowania dodatkowych saturatorów. 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel