Jak poprawić jakość wody z sieci wodociągowej?

2018-02-13
Jak poprawić jakość wody z sieci wodociągowej?

Woda płynąca z naszych kranów, o ile dostarczana jest przez wodociągi, pod względem bakteriologicznym musi spełniać wysokie wymagania stawiane wodzie do celów spożywczych, nie wymaga zatem uzdatniania. Przedsiębiorstwa wodociągowe mają obowiązek stale monitorować jakość dostarczanej wody. Bywa jednak, że woda płynąca z kranu może mieć nieprzyjemny zapach oraz smak. Spowodowane jest to przede wszystkim jakością instalacji jakie mamy w miastach, a także bezpośrednio w budynkach. Dodatkowo aby woda "utrzymała" swoje właściwości przez długą drogę płynącą do naszych kranów z wodociągów do jej dezynfekcji oraz konserwacji używa się związków chloru, który nadaje wodzie charakterystyczny, nieprzyjemny smak oraz zapach.

Jak poprawić smak wody z kranu?

Aby prawidłowo dobrać filtry jakie należy zastosować w miejscach ujęć wody, trzeba w pierwszej kolejności poznać skład wody. Obecnie większość zakładów wodociągowych publikuje takie informacje na swoich stronach internetowych można też oddać wodę do zbadania przez akredytowane laboratorium. 
Co zrobić jeśli nie odpowiada nam smak i zapach wody?

W przypadku dystrybutorów filtrujących wodę najlepiej zastosować filtr mechaniczny likwidujący wszelkie osady jakie mogą powstać podczas transportu wody oraz filtr węglowy, w formie kolumny wypełnionej blokiem węglowym lub granulowanym. Filtry takie montuje się przeważnie już bezpośrednio przed punktami poboru wody do picia. W naszym przypadku są to dystrybutory wody lub fontanny wody pitnej. W 99% przypadków stosowanie w dystrybutorach wody filtrów wystarcza to jej prawidłowego oczyszczenia i poprawienia jej właściwości fizyko-chemicznych. W przypadku 1% gdzie woda jest bardziej zanieczyszczona stosujemy specjalistyczne filtry eliminujące już konkretne związki np. żelaza, manganu, cysty itp. Przykładem filtra przygotowanego specjalnie do dystrybutorów wody, gdzie używana jest woda zimna oraz gorąca jest filtr AQS Watersafe 2.5 Aqua Solution posiadający filtr mechaniczny, węglowy oraz złoże zmiękczające wodę. 

 

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tego jaki filtr zastosować w dystrybutorach wody lub w źródełkach wody proponujemy kontakt z naszym biurem - doradzimy i podpowiemy jak rozwiązać problem i jakie filtry najlepiej i najwygodniej stosować w przypadku danej lokalizacji urządzenia.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixel