Jak zadbać o swój ekspres?

2020-02-07
Jak zadbać o swój ekspres?

Jak zadbać o swój ekspres?

Poranna aromatyczna kawa pozwala dobrze zacząć dzień. Ekspres do kawy daje możliwość w domowym zaciszu na codzienne przygotowane idealnego napoju, który postawi nas na nogi. Idealna kawa jedynie pod warunkiem, że będziemy dbać regularnie o nasz ekspres. Ekspres do kawy to urządzenie, które coraz częściej znajduje swoje miejsce w naszych kuchniach. Jest to inwestycja na lata, dlatego też niejednokrotnie kosztuje on kilka tysięcy złotych. Musimy jednak pamiętać, że nawet najwyższej klasy sprzęt nie będzie działać poprawnie, jeśli jego mechanizmy pokryje kamień, nalot  a nawet pleśń. Wszelkie gromadzące się zanieczyszczenia będą wpływać na smak przygotowanego napoju, a z czasem mogą doprowadzić do usterek a nawet poważnych awarii.

Pamiętajmy, że stosując kilka podstawowych zasad, nasze urządzenie odwdzięczy się filiżanką ulubionego napoju.

Regularne czyszczenie wszystkich elementów:


środki do czyszczenia ekspresu jura

Częstotliwość czyszczenia ekspresu warto dopasować do częstotliwości jego użytkowania. Optymalnym jednak rozwiązaniem będzie przepłukanie wszystkich elementów codziennie. Najlepiej gdy zrobimy to po ostatniej już kawie tego dnia, aby był gotowy do zaparzenia porannej dawki energii.

Wylejmy wodę, aby rano wlać świeżą, opróżnijmy tacę ociekową oraz pojemnik na zużytą kawę, przepłuczmy je pod bieżąca wodą i pozostawmy do wyschnięcia. Unikniemy w ten sposób powstawania pleśni, która negatywnie wpływa na smak przyrządzanej kawy.Obecnie w większości ekspresów automatycznych dostępny jest program, który w połączeniu z tabletką czyszczącą, pozwala dokładnie umyć wszystkie elementy niedostępne z zewnątrz.

Po wyświetleniu odpowiedniego komunikatu należy postępować zgodnie z instrukcją. Tabletka czyszcząca w połączeniu z gorącą wodą (nawet 80˚C) usunie tłuszcz, bakterie oraz inne zanieczyszczenia. Dotrze do każdego elementu zaparzacza. Po zakończeniu procesu czyszczenia, który przeciętnie trwa ok. 20 minut, w naszej filiżance znowu pojawi się kawa pełna smaku i aromatu. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tabletek czyszczących. Należy jednak sięgać po te rekomendowane przez producenta naszego ekspresu. Zwróćmy uwagę czy jest to Jura, Ninona czy Melitta.

Czyszczenie spieniacza

Aby pianka w naszym cappuccino była idealna, musimy dbać o system spieniania mleka. Dysza systemu powinna być po każdym spienieniu przepłukana i przetarta czystą ściereczką. Jeśli posiadamy ekspres automatyczny, warto korzystać z podpowiedzi ekspresu i zaakceptować propozycję przepłukania systemu spieniającego. Jest to bardzo istotne, gdyż mleko tworzy tłuste osady, które mogą zatkać system, utrudniając przygotowanie mlecznej pianki.  Ze swojej strony polecamy stosowanie specjalistycznych płynów do codziennej higienizacji systemów spieniających mleko, które, podczas procesu czyszczenia, usuwają proteiny, tłuszcz mleczny oraz bakterie kwasu mlekowego.


melitta środki do czyszczenia ekspresu do kawy

 

Stosowanie filtrów wody

Smak kawy z naszego ekspresu uzależniony jest od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest właśnie woda. Jeśli używamy wody z kranu, warto stosować filtr, który nie tylko zatrzyma drobne zanieczyszczenia stałe, ale również wyeliminuje rozpuszczone w wodzie związki chloru oraz obniży jej twardość, zabezpieczając ekspres przed osadzającym się kamieniem. Producenci ekspresów proponują umieszczenie filtra w pojemniku na wodę i wydaje się to być najlepszym rozwiązaniem, gdyż nasza kawa zostanie przygotowana ze świeżo przefiltrowanej wody oczyszczonej i zmiękczonej, co zagwarantuje subtelny smak naszego napoju.


Odkamienianie

Większość ekspresów powiadomi nas o konieczności odkamienienia systemu. Wystarczy wówczas zaakceptować sugestię i postępować zgodnie z komunikatami pojawiającymi się na wyświetlaczu lub postępować zgodnie z instrukcją. Na rynku dostępnych jest wiele środków służących do pozbycia się kamienia. Warto jednak sięgać po te rekomendowane przez producenta naszego urządzenia, gdyż pozwala to na optymalizację samego procesu przez zastosowanie roztworów w odpowiednim stężeniu. Regularne usuwanie kamienia pozwoli cieszyć się naszym urządzeniem przez długi czas z jednoczesnym zachowaniem intensywnego smaku kawy.Jeśli chcemy cieszyć się sprawnym ekspresem przez długi czas, zastosujmy się do powyższych zasad.  Wówczas w każdej filiżance odnajdziemy głębię smaku i aromatu naszego ulubionego napoju.

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel