Na czym polega ergonomia stanowiska pracy?
Ergonomia stanowiska pracy ma ogromny wpływ na poziom skupienia, motywację i wydajność podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Dlatego zdecydowanie warto się o nią zatroszczyć, zarówno urządzając biuro dla pracowników, jak i gabinet czy kącik do pracy we własnym mieszkaniu. A co to jest ergonomia pracy i jak o nią zadbać? Sprawdź.
Ergonomia pracy – czym jest?
Zastanawiasz się, co to jest ergonomia pracy? W ogólnym rozumieniu jest to nauka zajmująca się przystosowaniem narzędzi, maszyn, mebli, technologii i warunków pracy do anatomicznych możliwości człowieka i środowiska, w którym przebywa. Jej celem jest zwiększenie wydajności pracowników i usuwanie źródeł chorób zawodowych.
Przykładowo ergonomiczny ekspres do kawy do biura, to taki, którego obsługiwanie jest łatwe i wygodne, a jego elementy są dopasowane rozmiarem i kształtem do potrzeb użytkownika. Przyciski są umieszczone w odpowiednich miejscach, a przestrzeń na kubek jest tak zaprojektowana, by łatwo było go chwycić w dłoń.
Ergonomiczne miejsce pracy to zatem takie, w którym wykonywanie zadań nie jest uciążliwe, niewygodne ani wymagające przyjmowania nienaturalnej pozycji lub wykonywania nadmiernego wysiłku.
Dlaczego dbałość o to jest tak istotna? Ponieważ na krótką metę przyczynia się do zapewnienia komfortu oraz poprawy wydajności wykonywania obowiązków zawodowych. W dłuższej perspektywie chroni natomiast przed chorobami zawodowymi. Nieergonomiczne stanowisko może na przykład powodować kłopoty ze wzrokiem czy chroniczne bóle pleców – jeśli mówimy o pracy przy komputerze.
Ergonomiczne stanowisko pracy przy monitorze
Ergonomia pracy przy komputerze jest często lekceważona. Obowiązki biurowe są uważane za znacznie mniej obciążające i szkodliwe niż te wymagające używania siły fizycznej. Rzeczywiście na pracownika biura czyha znacznie mniej zagrożeń niż na górnika czy budowlańca, jednak stwierdzenie, że jest on od nich całkowicie wolny, byłoby nadużyciem.
Ergonomia w miejscu pracy biurowej powinna niwelować przede wszystkim ryzyko związane z długim i regularnym przebywaniem w tej samej pozycji.
Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze powinno zatem uwzględniać kilka kluczowych kwestii:
- Monitor – przede wszystkim należy zadbać o to, by sprzęt do pracy był nowoczesny i wyposażony w ekran bezpieczny dla wzroku użytkownika. Monitor powinien znajdować się na wysokości oczu. Nie może zmuszać do przekręcania ani pochylania głowy. W przeciwnym razie pracownik może nabawić się zmian zwyrodnieniowych stawów.
- Krzesło – musi mieć możliwość regulacji w górę i w dół, a także zmiany kąta oparcia. Ważna jest obecność podłokietników, a w razie potrzeby podnóżka. Nogi oparte o podłogę lub podnóżek powinny tworzyć kąt 90 stopni.
- Biurko – ręce powinny być oparte na biurku nadgarstkami, kiedy pracują na klawiaturze. Dobrym wyborem są również podkładki, które zapobiegną bólom wywołanym długim przebywaniem w takiej pozycji. Ręce nie mogą wisieć, powinny być oparte na podłokietnikach krzesła.
- Oświetlenie – najlepszym oświetleniem jest naturalne światło słoneczne, które sprawia, że wzrok się nie męczy, a poziom koncentracji jest wysoki. Sztuczne powinno być zatem do niego zbliżone. Monitor należy ustawiać prostopadle względem okna. Ustawienie równoległe spowoduje odbijanie się promieni słonecznych lub oślepianie pracownika skierowanego twarzą w kierunku okna.
Ergonomia pracy dotyczy nie tylko biur, powinna być zachowana w każdym miejscu wykonywania obowiązków zawodowych, niezależnie od tego, czy mowa o pracy fizycznej, czy umysłowej. Zapewnienie odpowiednich warunków chroni zdrowie pracowników oraz zabezpiecza przed różnego typu chorobami zawodowymi.
Ergonomia w miejscu pracy to nie wszystko
Ergonomiczne stanowisko pracy jest podstawą, która pozwala na wygodne i bezpieczne dla zdrowia wykonywanie swoich obowiązków. Jeśli jednak planujesz urządzenie przestrzeni biurowej, zadbaj także o to, by korzystające z niej osoby miały dostęp do zaplecza socjalnego i rekreacyjnego.
Dla zachowania higieny pracy ważne jest robienie regularnych przerw. Są one niezbędne choćby po to, by rozprostować ciało i oderwać wzrok od monitora. W biurze powinno się zatem znaleźć miejsce do chwilowego odpoczynku. Może to być pokój do relaksu z sofą i regałem na książki czy nawet odpowiednio przestronna i dobrze wyposażona kuchnia.
Wszystko to przekłada się na komfort pracowników, a co za tym idzie, ich lepszą koncentrację i wydajność podczas wykonywania obowiązków. Osoba wypoczęta jest znacznie bardziej kreatywna i spostrzegawcza – warto pamiętać o tej z pozoru oczywistej zależności.
Wyposażenie przestrzeni socjalnej
Przestrzeń socjalna w miejscu pracy, niezależnie od tego, jakiej jest wielkości i jakie udogodnienia się w niej znajdują, powinna zostać odpowiednio wyposażona. Warto przy tym zadbać o to, co jest niezbędne w każdym w biurze i nie tylko, czyli o dostęp do napojów.
Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w biurowy dystrybutor wody. Takie urządzenie zapewnia stały dostęp do wysokiej jakości napoju, z którego mogą korzystać pracownicy, kiedy mają taką potrzebę. Wybierając na przykład wolnostojący dystrybutor wody Waterpia WFP1050 (ZG), stawiasz na urządzenie, które doskonale sprawdzi się właśnie w biurze. Dostarcza wodę schłodzoną i gorącą, dzięki czemu pracownicy mogą nie tylko ugasić pragnienie, ale również przygotować sobie danie instant czy herbatę.
Must have każdego miejsca pracy to także ekspres do kawy. Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń, które są polecane właśnie do biur. Cechują się przede wszystkim łatwością obsługi, to znaczy wystarczy wcisnąć jeden przycisk, by rozpocząć przygotowywanie aromatycznego napoju.
Ciekawą propozycją jest między innymi automatyczny ekspres do kawy DUKE W8LM Coffee Format – intuicyjny w obsłudze, z wygodnym panelem sterowania i dużym wyświetlaczem.
Warto pamiętać, że ergonomia stanowiska pracy to nie wszystko, liczą się także dodatkowe udogodnienia, które z pewnością docenią Twoi pracownicy.