Z poradnika młodego zielarza. Domowa kawa. Jak uprawiać kawowiec?
Z poradnika młodego zielarza
Domowa kawa. Jak uprawiać kawowiec?
Kawa to aromatyczny napój przygotowany jako napar z owoców kawowca. Ta egzotyczna roślina występująca w pasie około równikowym wytwarza owoce, które, po odpowiedniej obróbce, trafiają do naszych domów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż roślinę tę można uprawiać w domu. Jednak aby się to udało należy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Kawowiec, a w zasadzie kawa arabska (Coffea arabica) w warunkach domowych nie jest trudna w uprawie. Niewielkie, młode rośliny można kupić nawet w supermarketach, a nasiona dostępne są w sklepach stacjonarnych jak i w Internecie. Warto wiedzieć, iż należy je wysiać dość szybko od zakupu, gdyż szybko tracą one zdolność kiełkowania. Kawa arabska w warunkach domowych może urosnąć nawet do 2 metrów, dość dobrze znosi przycinanie, więc jej wzrost możemy w łatwy sposób regulować.
Co należy zrobić aby uprawa kawy w domu się udała.
Aby uprawa kawy na domowym parapecie nie zakończyła się fiaskiem, należy zastosować się do kilku prostych zasad: Kawowiec lubi jasne stanowiska, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione, gdyż jego liście mogą zostać porażone .Roślina ta nie lubi chłodnych podmuchów wiatru, jest wrażliwa na przeciągi, dlatego też nie stawiajmy jej w pobliżu uchylnego okna. Kawowiec będzie dobrze rosnąć w uniwersalnym podłożu dla roślin doniczkowych, warto wspomóc go nawozem do cytrusów, zasilając kilkukrotnie w sezonie. Coffea arabica to roślina lubiąca regularne podlewanie, zadbajmy aby gleba była stale wilgotna ale nie mokra. Unikajmy wody stojącej w podstawce. Nie zapomnijmy o zraszaniu liści i usuwaniu z nich gromadzącego się kurzu. W ciągu roku dobrze się czuje w temperaturze pokojowej, jednak w okresie jesienno-zimowym roślina będzie przechodzić okres spoczynku, dlatego temperatura powinna spaść do około 16°C.
Pierwsze zbiory kawy.
Nasz kawowiec w doniczce pierwsze owoce wyda po 3-4 latach. Kwiaty kawy arabskiej są białe, lekko pachnące. Jest to gatunek samopylny. Na miejscu kwiatów tworzą się owoce, początkowo zielone zmieniają swoje zabarwienie na czerwony kolor. Potrzebują blisko 9 miesięcy by dojrzeć. Po tym czasie możemy zebrać swój plon. Po ich dojrzeniu wyjmujemy z owoców nasiona, oczyszczamy z miąższu i suszymy. Następnie wystarczy je uprażyć na patelni uważając, aby ich nie przypalić. Z tak przygotowanych ziaren możemy wykonać aromatyczny napar uprzednio oczywiście mieląc ziarna.