Czym jest dozownik do wody?
Jako produkt konsumpcyjny woda jest podstawowym płynem wypijanym w swojej naturalnej formie oraz stanowiącym bazę do przygotowywania różnych zimnych i gorących napojów czy potraw. Spożywanie jej w odpowiednich ilościach jest niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia, samopoczucia i urody. Z tego powodu zarówno w domu, jak i w miejscu pracy czy obiekcie publicznym powinien być do niej nieograniczony dostęp. Zapewni go dozownik wody.
Czym jest dozownik do wody i jakie pełni funkcje?
Dozownik do wody to nieskomplikowane urządzenie, które pozwala czerpać czystą ciecz w porcjach dostosowanych do potrzeb użytkowników. Woda ta jest odpowiednio oczyszczona, a często także wzbogacona minerałami, zależnie od formy dystrybutora i zastosowanych w nim filtrów. Filtrowanie nie jest stałym elementem wszystkich dozowników. Urządzenia przystosowane do obsługi dużych, około 20-litrowych butli mają jedynie funkcje nalewania wody lub w wybranych wariantach – jej podgrzewania. Natomiast skład wody i jej czystość zależą od tego, z jakiego źródła został napełniony pojemnik. Może w być nim czysta woda źródlana lub mineralna, zależnie od tego, jaki producent ją oferuje i czego oczekuje klient.
Dozownik wody i jego historia
Pomysł porcjowania wody pitnej i dostępu do niej w miejscach publicznych nie jest nowy. W latach 70. na ulicach można było spotkać charakterystyczne wózki, na których można było kupić wodę sodową czystą lub z dodatkiem soku. Pojęcie „sodowa” ma sporo wspólnego z sodem, ale w potocznym rozumieniu odnosi się do wody gazowanej, czyli nasyconej dwutlenkiem węgla. Historia tego napoju jest długa, gdyż metodę nasycania cieczy gazem opracował już w XVIII wieku angielski chemik Joseph Priestley. Musujący napój uzyskał on, dodając do wody kwas węglowy i sodę. Wchodząc ze sobą w reakcję, oba te związki tworzyły gaz CO2. Uwalniały też kationy sodu, magnezu, potasu, wapnia i aniony siarczanowe, wodorowęglanowe oraz chlorkowe, dzięki którym woda gazowana ma lekko kwaskowy posmak. Obecnie dozownik wody jest nowoczesnym urządzeniem, które nie tylko porcjuje wodę, ale też nasyca ją CO2, podgrzewa lub chłodzi, a także uzdatnia.
Dozownik do butelki i jego popularność
Większości osób dozownik do wody kojarzy się z charakterystycznym w kształcie wysokim i wąskim urządzeniem, na którego szczycie zakłada się butlę odwróconą do góry dnem. Takie położenie pojemnika sprawia, że znajdująca się w nim woda spływa do wnętrza dystrybutora, skąd może być czerpana za pomocą niewielkich kraników. Zależnie od potrzeb użytkowników może to być dozownik do wody 5 l lub do znacznie większe butle – około 20-litrowe. Utożsamianie dystrybutora wody z takim właśnie urządzeniem wynika z jego wieloletniej popularności. Szczególnie często można go spotkać w zachodnich filmach, gdzie funkcjonuje na korytarzach szpitali, biur, szkół, posterunków policji i wielu innych miejsc. W Polsce takie urządzenia można wynająć od kilkudziesięciu lat. Obecnie mają jednak znacznie lepszą konkurencję.
Nalewak do wody z sieci i jego zalety
Nowoczesny dozownik wody do biura czy przestrzeni samoobsługowej powinien być funkcjonalny i tani w eksploatacji. O tę ostatnią raczej trudno, jeśli urządzenie korzysta z wody w butli, którą trzeba kupować i wymieniać. Jest to zabieg problematyczny szczególnie tam, gdzie z urządzenia korzysta wiele osób. Alternatywą dla dystrybutora butlowego jest nalewak wody podłączony bezpośrednio do sieci wodociągowej. Czerpana z niego woda jednak nie jest jedynie pobrana z instalacji. Urządzenia takie jak stojący dystrybutor bezbutlowy MIDEA JS1844S czy nablatowy dystrybutor wody Sodax X1 firmy Bevco są wyposażone w lampę UV C-LED, która na bieżąco dezynfekuje wodę przed nalaniem do kubka. Z pewnością nie gwarantuje tego dozownik do butelki.
Wśród wielu innych zalet sieciowego nalewaka do wody można wymienić:
- przystosowanie do samoobsługi praktycznie bez udziału pracownika,
- nieograniczony dostęp do wody czerpanej bezpośrednio z sieci,
- możliwość ustawienia urządzenia w dowolnym miejscu,
- efektowny design, który wkomponuje się w każde otoczenie,
- możliwość dodatkowego filtrowania i odkażania wody,
- możliwość dostosowania wielkości i formy urządzenia do potrzeb konkretnej firmy czy restauracji,
- niskie koszty eksploatacji,
- brak potrzeby wygospodarowania miejsca do przechowywania pustych i zapasowych butli.
Woda z dozownikiem – kranówka, ale nie tylko
Dozownik wody podłączany do sieci wodociągowej może kojarzyć się z urządzeniem, które oferuje jedynie dostęp do zwykłej kranówki. Tymczasem nowoczesne urządzenia są wyposażone w kilka dodatkowych funkcji, dzięki którym można czerpać z nich wodę taką, na jaką jest akurat zapotrzebowanie. Wielofunkcyjny nalewak do wody ION Natural Choice umożliwia korzystanie z wody:
- zimnej (8 st. C),
- letniej (temperatura wody z wodociągu),
- gorącej (85 st. C),
- zimnej gazowanej.
Takie możliwości stwarza budowa urządzenia wyposażonego w miejsce na butlę CO2 i podłączonego do sieci elektrycznej. Dystrybutor pozwala nie tylko ugasić pragnienie orzeźwiającym napojem w czasie upałów, ale też skorzystać z gorącej wody, by zaparzyć herbatę lub rozpuszczalną kawę. Dodatkowo dozownik do wody można wyposażyć w odpowiedni filtr, który usunie niektóre związki mineralne i poprawi smak oraz zapach wody.
Nalewak wody do firmy, restauracji i do domu
Dostęp do wody pitnej jest niezwykle ważny w każdym miejscu. W zakładach pracy ten obowiązek spoczywa na pracodawcy, którego obligują przepisy BHP. W miejscach publicznych jest to kwestią zapewnienia lepszej jakości usług klientom czy petentom. Natomiast w domach liczy się przede wszystkim komfort i troska o zdrowie domowników. Spełnienie tych oczekiwań jest możliwe dzięki dużej różnorodności dystrybutorów wody podłączanych do sieci wodociągowej. Są to dozowniki nablatowe, które zajmują niewiele miejsca i dyskretnie wpasowują się w kuchenną przestrzeń. Są to również nalewaki podblatowe idealne do restauracji, w których serwuje się zimną wodę gazowaną. Wreszcie są to również dystrybutory wolnostojące, w tym fontanny wody idealne do biur, szkół, szpitali czy przestrzeni samoobsługowych.