Jak motywować zespół – wskazówki i strategie

2022-08-31
Jak motywować zespół – wskazówki i strategie

Szukasz pomysłów, jak motywować zespół do wydajnej i kreatywnej pracy? Pomimo tego, że na ten temat powstała niezliczona wręcz ilość publikacji, to pytanie wciąż jest zadawane przez wiele osób, które zarządzają grupą pracowników. Jeśli Ty również zastanawiasz się, jak do tego podejść, zacznij od zastanowienia się, co Ciebie motywuje do pracy. Przejrzyj także kilka interesujących pomysłów, które tutaj zebraliśmy.

Strategia motywacji zespołu

W internecie i książkach znajduje się mnóstwo porad dotyczących tego, jak motywować ludzi. Warto się im przyglądać, choć trzeba też zachować zdrowy sceptycyzm. Niektóre wskazówki brzmią bowiem dość patetycznie lub wręcz banalnie. Dlatego dobrze jest skupiać się na konkretach, zamiast kierować się osłuchanymi hasłami, które często sprawdzają się jedynie w teorii.

Pamiętaj również, że przykład idzie z góry. To Ty powinieneś zarażać swój zespół entuzjazmem, a także wykazywać się empatią. Nic tak nie zniechęca do pracy, jak świadomość tego, że zwierzchnik lekceważy swoje obowiązki, a przy tym jego wypłata jest znacznie wyższa od Twojej. Zacznij zatem od siebie. Poszukaj odpowiedzi na pytanie, co Cię motywuje do pracy. Jest naprawdę duża szansa, że wielu członków Twojego zespołu myśli podobnie.

Motywacja do pracy – rola lidera

Zapał i kreatywność w wykonywaniu codziennych obowiązków bardzo często są uzależnione od postawy lidera. Osoba, która nie ma predyspozycji, by przewodzić grupie ludzi, może ich skutecznie zniechęcić do pracy, a wręcz wywoływać chęć do jak najszybszej zmiany posady.

Jeśli zastanawiasz się, jak motywować zespół, pamiętaj zatem o tym, by przede wszystkim wykazywać się empatią. To nieprawda, że okazywanie sympatii i wsparcia sprawi, że wyjdziesz na „mięczaka” i stracisz szacunek u podwładnych. Jeśli będziesz reagował na ich potrzeby, sprawisz, że każdy członek grupy będzie czuł się ważny i potrzebny. Twoja postawa zaprocentuje więc jego większą motywacją do pracy.

Zatem doceniaj, chwal za dobrze wykonane zadania i mobilizuj do dalszych wysiłków. Pamiętaj przy tym, by posługiwać się konkretami, a nie zdawkowymi hasłami.

Nie oznacza to oczywiście, że pracownicy powinni słyszeć od Ciebie wyłącznie „laurki”. Konstruktywna krytyka także jest istotna, ponieważ stanowi niezbędny feedback do poprawy określonych kwestii. Jeśli krytykujesz, skupiaj się na sednie problemu i podawaj konkretne informacje. Rób to również z wyczuciem i taktem. Kultura zawsze jest podstawą.

jak zmotywować zespół do pracy?

Odpowiednie środowisko pracy

Motywacja do pracy ma źródło nie tylko w postawie osoby zarządzającej zespołem czy nawet w zadowalającym poziomie zarobków. Podstawową kwestią jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy. Ergonomia ma ogromne znaczenie – właściwie zorganizowane biuro pozwala pracować bez uczucia znużenia i niewygody. To oczywiste, jednak wciąż wielu szefów o tym zapomina.

Jeśli chcesz motywować zespół do pracy, zadbaj o to, by miejsce, w którym wykonują swoje obowiązki, było odpowiednio urządzone. Chodzi zarówno o wystarczającą ilość przestrzeni, ale także wysoką jakość sprzętu biurowego czy różnego typu udogodnienia, takie jak:

  • klimatyzacja,
  • żaluzje w oknach,
  • ogrzewanie, którym można łatwo sterować,
  • dobrze wyposażone zaplecze socjalne.

Wbrew pozorom niezwykle istotny może okazać się ostatni punkt. Praca zawodowa to przecież nie tylko obowiązki wykonywane przy komputerze czy w sali konferencyjnej. To także przerwy, które pozwalają się zregenerować i nabrać sił. Zadbaj więc o to, by w biurze znalazła się kuchnia z miejscem do przygotowania lub odgrzania posiłków. Zainwestuj w ekspres do kawy i biurowy dystrybutor wody.

Ostatnie urządzenie jest szczególnie ważne – odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne dla jego zdrowia i kondycji. Przekłada się również na wyższą koncentrację oraz brak uczucia znużenia i zmęczenia. Weź pod uwagę, że takie na pozór drobne kwestie mają podstawowe znaczenie w motywacji do pracy. To także sygnał dla pracowników, że ich potrzeby się liczą, a ich dobrostan jest istotny dla pracodawcy.

A jeśli chcemy wynieść działania motywujące zespół na wyższy poziom? Wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Szczególnie, że oferta różnorodnych benefitów pozapłacowych jest dziś tak różnorodna, jak nigdy dotąd. Korzystając z usług Mental Benefits, możemy wybierać z szerokiej gamy usług pomagających zmotywować pracowników: od wspierających ich rozwój szkoleń, przez zajęcia z jogi online, aż po pakiety kompleksowej opieki psychologicznej 

Polecane

pixel