Jak zmienić wodę w dystrybutorze?

2022-07-12
Jak zmienić wodę w dystrybutorze?

Dystrybutory są bardzo chętnie wykorzystywane w biurach, poczekalniach i innych miejscach, w których jest spore zapotrzebowanie na świeżą wodę pitną. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami z takich urządzeń korzysta ponad 60% firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. Czy obsługa dystrybutorów jest skomplikowana? Sprawdź, jak wymienić butlę w dystrybutorze i jak często to robić!

Jak zmienić wodę w dystrybutorze?

Zarówno dystrybutory domowe, jak i te udostępniane do użytku publicznego, są łatwe w obsłudze. Właściwie jedynymi zadaniami osoby odpowiedzialnej za opiekę nad nimi są zamawianie butli z wodą oraz montowanie ich na urządzeniu. Nie jest to trudne: przeważnie wymaga odpięcia jednego pojemnika i wpięcia w jego miejsce nowego – pełnego. Należy przy tym zawsze postępować zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli zdecydujesz się na inwestycję w dystrybutor do wody, sprzedawca udzieli Ci wszelkich wskazówek dotyczących tego, jak zmienić wodę w dystrybutorze, jak często to robić oraz jakich zasad przestrzegać.

Warto przy tym pamiętać, że nie powinno się zostawiać dystrybutora bez butli. Nawet jeśli woda się skończyła, a nowy pojemnik nie został jeszcze zamówiony, lepiej pozostawić pusty zbiornik podłączony do urządzenia. W innym przypadku do wnętrza dystrybutora mogłyby dostać się zanieczyszczenia. Trafiłyby one następnie do napoju spożywanego przez ludzi, obniżając jego jakość.

Bardzo istotne jest również to, aby wymieniać wodę w dystrybutorze wystarczająco często. Jeśli butla będzie zmieniana zbyt rzadko, wewnątrz mogą rozwijać się szkodliwe mikroorganizmy – w tym różne bakterie. Przyjmuje się, że zbiornik powinien zostać opróżniony maksymalnie co kilka dni.

jak zmienić butlę w dystrybutorze?

Dystrybutor wody – instrukcja użytkowania

Jeśli zamówisz dystrybutor – niezależnie od tego, czy będzie to model bezbutlowy, czy wyposażony w wymienne pojemniki – zawsze otrzymasz precyzyjne wytyczne dotyczące tego, jak należy dbać o urządzenie, konserwować je oraz jak wymieniać butlę (w dystrybutorze, który korzysta z tego rozwiązania). Instrukcja obsługi dystrybutora wody nie jest skomplikowana, jednak zawsze należy przestrzegać zasad, które zamieścił w niej producent.

Dotyczą one nie tylko tego, jak używać danego modelu, ale również tego, w jaki sposób przechowywać wymienne butle. Jest to bardzo ważne dla zachowania właściwości wody, która się w nich znajduje. O czym warto pamiętać?

Należy stosować następujące zasady magazynowania butli:

  • przechowywać je w chłodnym, zacienionym miejscu, tak by nie doszło do bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Promieniowanie UV może negatywnie wpływać na stan tworzywa sztucznego, z którego wykonane są butle;
  • nie dopuszczać do ich kontaktu ze środkami chemicznymi, które mogłyby działać na nie niszcząco, a w skrajnych przypadkach przenikać do wody pitnej;
  • dbać o to, by nie zostały uszkodzone mechanicznie – na przykład przedziurawione. Warto wygospodarować bezpieczne miejsce do ich przechowywania – tam, gdzie nie będą narażone na wpływ szkodliwych czynników;
  • przestrzegać wszelkich innych zaleceń uwzględnionych w instrukcji przez producenta.

Odpowiednie magazynowanie butli z wodą jest również ważne, co dbałość o stan samego urządzenia.

jak zmienić wodę w dystrybutorze?

Sanityzacja dystrybutorów wody

Prawidłowa eksploatacja to jednak nie wszystko. Dwa razy do roku należy także zlecić sanityzację, czyli wymianę elementów urządzenia mających kontakt z zimną wodą. Dzięki temu zabrudzenia, które pojawiły się na tych częściach w wyniku eksploatacji urządzenia, nie spowodują zanieczyszczenia wody lub zmiany jej smaku. Sanityzacja dotyczy przede wszystkim tych elementów, które są często dotykane i szczególnie narażone na osiadanie zabrudzeń, czyli między innymi kraników, ociekacza czy obudowy.

Użytkownik nie musi samodzielnie wykonywać sanityzacji. Zwykle obowiązek ten leży po stronie dystrybutora, który umawia się z klientem na przeprowadzenie tego procesu w określonych odstępach czasowych. Nie warto tego zaniedbywać. Higiena jest bowiem kluczowa – szczególnie jeśli urządzenie jest udostępniane wielu osobom.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel