Woda do biura? Już ją masz. Wydzierżaw tylko dystrybutor!

2022-10-26
Woda do biura? Już ją masz. Wydzierżaw tylko dystrybutor!

Nawadnianie organizmu jest jednym z czynników pozwalających utrzymać dobre samopoczucie i zdrowie. Dlatego każdy człowiek bez względu na wiek czy wykonywane zajęcia powinien spożywać co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. W warunkach domowych jest to proste, bo wystarczy sięgnąć po butelkę z wodą mineralną, czajnik lub odkręcić kran. W firmie dostęp do wody jest uzależniony od tego, co zaproponuje pracodawca. Jakie są najwygodniejsze rozwiązania?

Woda do firmy – obowiązek pracodawcy

Pracodawca zatrudniający pracowników zgodnie z przepisami ma obowiązek stworzyć im odpowiednie warunki pracy. Regulują je Kodeks pracy oraz przepisy BHP. Jednym z wymogów jest zagwarantowanie podwładnym dostępu do wody pitnej zgodnie z warunkami określonymi ustawą. Wskazują one m.in. temperaturę otoczenia wewnątrz lub na zewnątrz, przy których pracodawca musi zapewnić wodę pitną i udostępnić ją w sposób, który zagwarantuje komfort i higienę.

By sprostać wymogom prawa pracodawca może wybrać spośród kilku możliwości. Jedną z nich jest zakup wody butelkowanej źródlanej lub mineralnej. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ kupowanie zgrzewek butelek PET pochłania sporo pieniędzy i wymaga nieustannego odwiedzania sklepów lub oczekiwania na dostawców. Woda do firmy w butelkach musi też być gdzieś przechowywana, a na to jest potrzebna odpowiednia ilość miejsca.

Butelkowana woda do firmy, a ekologia

Jednym z problemów związanym z kupowaniem wody butelkowanej, jest duża liczba pustych opakowań pozostających po jej wypiciu. Możliwe jest oczywiście wyrzucanie ich do koszy na tworzywo sztuczne przeznaczone do recyklingu. Takie działanie jednak dużej firmie szybko napełni kosze i pojawi się problem z ich opróżnieniem. Negatywny wydźwięk będą też mieć rosnące góry plastiku, który jest wyjątkowo trudnym odpadem. W czasach, gdy dbanie o planetę i ograniczanie gór śmieci jest modne, przyczynianie się do produkcji plastikowych śmieci nie jest mile widziane. Inną kwestią jest też skład wody butelkowanej. Czysta woda tzw. źródlana nie ma żadnej wartości odżywczej, więc płacenie za nią jest przysłowiowym wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Decydując się na wodę mineralną, pracodawca nie tylko ponosi wyższe koszty, ale też niekoniecznie musi trafić w gust swoich pracowników.

Butelkowana woda do biura a zdrowie

Woda w butelkach PET nie należy do najzdrowszych dlatego, że niewłaściwie przechowywana może zostać zanieczyszczona. Przed laty wodę mineralną rozlewano do szklanych butelek. Niestety ich produkcja jest droga, są ciężkie i tłuką się w transporcie, co przynosi straty w magazynowaniu.

Butelki PET nie lubią też słońca ani wysokich temperatur, a w sklepach często można je znaleźć ustawione pod oknami wystawowymi. W takich warunkach z plastiku uwalniają się do wody szkodliwe związki chemiczne, które obniżają jej wartość jako wody pitnej. Woda do firmy z reguły jest kupowana hurtowo i na dłużej, co oznacza jej długoterminowe przechowywanie często w niewłaściwych warunkach.

Dystrybutor i dostawa wody do firmy w butlach

Alternatywą dla kupowania wody mineralnej w butelkach jest wydzierżawienie dystrybutora z wymiennymi butlami. Urządzenia tego typu są znane od dawna i korzysta z nich wiele firm, szkół, placówek publicznych czy medycznych. To rozwiązanie z pewnością jest wygodniejsze, a dostawcy wody w butlach są powszechnie dostępni w każdym większym mieście.

Wygoda użytkowania takich urządzeń wynika z tego, że wodę można w nich również podgrzewać do temperatury, w której zaparzy się kawę rozpuszczalną lub herbatę. Niestety dostawa wody do firmy w tej formie nie rozwiązuje wszystkich problemów, ponieważ:

 • nadal pozostaje problem przechowywania wody pitnej w plastikowych pojemnikach, które nie muszą być bezpieczne,
 • wodę trzeba systematycznie zamawiać, a butle wymieniać, gdy zostaną opróżnione,
 • w firmie musi być miejsce do przechowywania pełnych i pustych butli,
 • zdarza się, że butle pękają, narażając firmę na bałagan i straty finansowe,
 • koszt zakupu wody przy większej liczbie pracowników jest wysoki,
 • plastikowe opakowania nadal są potencjalnymi trudnymi odpadami.

Woda do biura z dystrybutora sieciowego

Dzierżawa dystrybutora od dostawcy wody w butlach jest współcześnie praktykowana przez wiele firm, jednak nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że istnieje też inne, wygodniejsze rozwiązanie. Jest nią dystrybutor sieciowy – urządzenie podłączane bezpośrednio do sieci wodociągowej. Wyjątkową zaletą tego rozwiązania jest wyeliminowanie potrzeby kupowania wody butelkowanej, która przecież w firmie już jest. Co ważniejsze, dostarczana do kranów instalacją wyposażoną w filtry często ma znacznie lepsze parametry niż butelkowana woda źródlana ze sklepu. Woda do biura z takiego urządzenia jest dostępna bez ograniczeń, zawsze, gdy jest taka potrzeba. Nie trzeba wymieniać i magazynować butli, nie ma problemu z rozlewaniem wody podczas ich wymiany. Dostawa wody do firmy jest już zbędna.

Dystrybutory dostosowane do potrzeb

Woda z dostawą do domu czy firmy to kuszący wybór, który daje duże możliwości i jest obietnicą komfortu. Po co jednak za nią płacić, skoro płynie w domowej lub firmowej instalacji i wystarczy tylko odkręcić kran? Ponadto dystrybutory sieciowe są dostępne w różnych wariantach, jako:

 • dystrybutory nablatowe, podblatowe i stojące,
 • dystrybutory do domu, firmy i do miejsc publicznych,
 • dystrybutory z wodą ciepłą, zimną, gazowaną oraz o temperaturze, jaką ma w sieci,
 • dystrybutory czarne, białe i w innych kolorach,
 • dystrybutory z lampą UV i wybranymi typami filtrów.

Wybór modeli sprzętu nie wyczerpuje listy zalet. Stanowią one dokładne przeciwieństwo wad, jakie ma woda dla firmy w butlach. Są więc:

 • higieniczne w użytkowaniu,
 • proste w obsłudze,
 • tanie w eksploatacji,
 • ekologiczne,
 • zapewniają nieograniczony dostęp do wody każdego rodzaju, również zmiękczanej, odkażanej czy filtrowanej,
 • nie wymagają wiele miejsca zarówno na maszynę, jak i na butle, których nie ma.

Jeśli interesuje Cię dostawa wody do domu lub woda do biura, dystrybutor podłączany do sieci wodociągowej to w tej chwili najlepsze rozwiązanie na rynku. Sprawdzi się nie tylko w biurowcu, ale również w przychodni, sklepie, szkole oraz w wielu innych miejscach użyteczności publicznej.

Na koniec warto wspomnieć, że zapewnienie pracownikom dostępu do wody w biurze może stać się czymś więcej, niż tylko wypełnieniem obowiązku pracodawcy. To, w jaki sposób obowiązek ten zostanie spełniony, może znacząco wpłynąć na wizerunek firmy. W dzisiejszych czasach co raz więcej uwagi przykłada się do udogodnień korzystnych dla zdrowia pracowników. Pracodawcy decydują się więc na nowoczesne rozwiązania: spośród dystrybutorów wybierają te serwujące świeżą, filtrowaną wodę, a spośród benefitów pozapłacowych - wybierają te najbardziej prozdrowotne. Doskonałym przykładem są usługi firmy Mental Benefits. wśród których znajdziemy szkolenia, zajęcia fizjoterapeutyczne, a także kompleksowy pakiet zapewniający pracownikom dostęp do profesjonalnej opieki psychologicznej. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zbudować wizerunek nowoczesnej firmy przyjaznej pracownikowi, ale także korzystnie wpłynąć na jakość i komfort pracy zatrudnionych osób. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel