Jak dbać o środowisko? Kilka sprawdzonych porad
Degradacja środowiska naturalnego to poważny problem, który zauważają nawet najwięksi sceptycy. Podejmowanie kroków mających na celu zapobieganie temu zjawisku jest więc koniecznością. Co jednak można zrobić we własnym zakresie – w domu, w pracy czy podczas podróżowania lub wykonywania codziennych obowiązków? Sprawdź, jak dbać o środowisko naturalne, a jednocześnie nie zmuszać się do dużych wyrzeczeń.
Rower zamiast samochodu, prysznic zamiast kąpieli w wannie, żarówki LED zamiast standardowych? Brzmi banalnie, ale ma znaczenie. To właśnie drobne codzienne nawyki przyczyniają się do dbania o środowisko naturalne. Naukowcy są zdania, że nawet tak niewielkie działania jak podwyższenie temperatury chłodzenia klimatyzacji o jeden stopień są znaczące. Oczywiście ich wpływ nie będzie rewolucyjny, jednak od małych kroków zaczynają się duże zmiany.
Jak dbać o środowisko naturalne? Codzienne nawyki mają znaczenie
Być może zastanawiasz się, jak podejmowane przez Ciebie czynności mogą wpływać na otoczenie. W końcu problem jest poważny, a Twoje możliwości ograniczone. Zwróć jednak uwagę na to, że ogromne znaczenie ma dawanie dobrego przykładu. Jeśli zaczniesz przyjeżdżać do pracy na rowerze, być może koleżanki i koledzy z działu zaczną robić to samo. Dotychczas mogli nawet nie pomyśleć o takiej możliwości, ponieważ przyzwyczaili się do jazdy autem. Co istotne, wcale nie musisz ich do tego nakłaniać – wystarczy, że wspomnisz o korzyściach z wyboru tego środka transportu: ruch dla zdrowia, niższe koszty, brak konieczności stania w korkach czy szukania miejsca do parkowania.
To właśnie w taki sposób rodzą się trendy, które swoim zasięgiem obejmują duże grupy ludzi. Jeśli zaś tę samą zmianę wprowadzi wiele osób, jej znaczenie może stać się bardziej zauważalne. Jeśli więc zastanawiasz się, jak można dbać o środowisko, zacznij od małych kroków. Istnieje spora szansa, że nowy styl życia po prostu przypadnie Ci do gustu, a także pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie i samopoczucie.
Ekologia i oszczędność idą w parze
Szukasz sposobu, jak dbać o środowisko, a przy tym zatroszczyć się o domowy budżet? To ważna kwestia – szczególnie gdy ceny na półkach sklepowych przyprawiają o zawrót głowy. Na szczęście wprowadzenie zmian, dzięki którym zadbasz o środowisko, nie jest trudne. Możesz na przykład stopniowo wymieniać sprzęt AGD w swoim domu na bardziej ekologiczny. Warto rozważyć to zwłaszcza w przypadku:
- lodówki,
- pralki,
- zmywarki,
- ogrzewacza wody,
- piecyka gazowego.
Dlaczego to ważne? Ponieważ sprzęt oznaczany przez producentów jako ekologiczny (warto zwrócić uwagę na oznaczenia klas energooszczędności) zwykle pochłania znacznie mniej energii. Przykładowo pralka z trybem eko do wykonania jednego prania potrzebuje mniej wody i prądu niż starsze modele.
Oczywiście zakup nowego wyposażenia do domu nie jest małym wydatkiem, jednak z pewnością dość szybko się zwróci i w perspektywie czasu wygeneruje oszczędności. Nad tym, jak dbać o środowisko, zastanawiają się nie tylko użytkownicy takich urządzeń, ale przede wszystkim ich producenci. Firmy te doskonale zdają sobie sprawę, że klienci zwracają uwagę na kwestie ekologii, a przy tym poszukują modeli energooszczędnych. Kupując nową lodówkę czy zmywarkę, zwracaj zatem uwagę na to, ile energii potrzebuje do działania i czy jest wyposażona w tryb eko. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, a jednocześnie będziesz żyć w zgodzie z naturą, nie marnotrawiąc jej zasobów.
Jak jeszcze można dbać o środowisko? Ograniczanie ilość odpadów
Segregacja śmieci jest w większości przypadków wymogiem narzuconym przepisami. Przestrzeganie jej zasad jest pierwszym krokiem do zadbania o środowisko w swoim najbliższym otoczeniu. Pamiętaj o tym, by gromadzić odpady w odpowiednich pojemnikach według poniższych zasad:
- niebieski pojemnik – papier,
- zielony pojemnik – szkło,
- żółty pojemnik – tworzywa sztuczne i metale,
- brązowy pojemnik – bioodpady,
- czarny pojemnik – odpady zmieszane.
Dzięki temu większość odpadów będzie mogła trafić do recyklingu. Tym samym przyczynisz się do ograniczenia degradacji środowiska naturalnego. Zmniejszy to także koszty utrzymywania wysypisk śmieci. Samorządy lokalne będą mogły przeznaczyć pieniądze na inne cele związane z ekologią.
Kolejnym dobrym nawykiem jest odporność na konsumpcjonistyczną postawę. W obecnych czasach nie jest to łatwe – niemal z każdego medium do odbiorców docierają komunikaty reklamowe, które zachęcają do natychmiastowego zakupu nowych towarów. Super promocja, mega obniżka, niepowtarzalna okazja – to znane hasła, które mają za zadanie przekonać Cię, byś kupował coraz więcej, a swoje obecne rzeczy wymieniał na nowe – potencjalnie lepsze. Komunikaty marketingowe mają na celu wytworzenie w Tobie nowych potrzeb, których do tej pory nawet sobie nie uświadamiałeś. Warto zachować zdrowy rozsądek i nie podążać za nimi bezmyślnie. Pamiętaj, że niepowtarzalne okazje i wyjątkowe obniżki tak naprawdę zdarzają się co kilka dni – nie masz przecież zamiaru korzystać z każdej tego typu promocji.
Jeśli chcesz zadbać o środowisko, kupuj wyłącznie to, co jest Ci rzeczywiście niezbędne. Niewiele osób potrzebuje nowego smartfona każdego roku, kilkudziesięciu par butów czy mebli z najnowszej kolekcji. Im więcej nowych przedmiotów nabywasz, tym więcej odpadów powstanie. Warto o tym pamiętać. Możesz także ograniczyć ilość śmieci, które wyrzucasz na co dzień. Groźne dla otoczenia są szczególnie te wytworzone z plastiku. Jak dbać o środowisko? Można zrobić to, kupując mniej produktów w pojemnikach z tworzyw sztucznych.
Jak można dbać o środowisko? Kupuj mniej plastikowych pojemników
Można by rzec, że łatwo to powiedzieć, a trudniej wykonać. Plastikowe opakowania otaczają przecież konsumentów z każdej strony. Kupuje się w nich produkty spożywcze, napoje, środki higieniczne i wiele innych towarów. Jak sobie z tym radzić? Skup się przede wszystkim na tych produktach, które kupujesz na co dzień. Dobrym przykładem może być woda mineralna. To napój, który spożywa się w sporych ilościach. Jeśli Twoja rodzina liczy kilka osób, z pewnością zużywacie co najmniej jedną zgrzewkę wody tygodniowo, a często znacznie więcej. Jak ograniczyć produkcję odpadów w tym zakresie?
Dobrym wyborem może być zaopatrzenie się w dystrybutor do wody. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz ilość produkowanych śmieci, ale również zadbasz o swoje zdrowie i dobrą kondycję. Urządzenia takie jak dystrybutor nablatowy Bevco Sodax X1, które świetnie sprawdzą się w domu lub mieszkaniu, są wyposażone w filtry i lampę UV. Za ich pomocą uzdatniają wodę, usuwając z niej wszystkie niepożądane cząsteczki – na przykład związki chloru. Ponadto wiele takich sprzętów daje także możliwość pobierania wody gazowej. Masz do wyboru wiele modeli w zróżnicowanych cenach i o rozmaitych sposobach montażu. Zdecydowanie warto się nimi zainteresować jako alternatywą dla wody w plastikowych butelkach.
Jeśli prowadzisz firmę, także możesz zaopatrzyć się w dystrybutor. Jako pracodawca jesteś zobowiązany do dostarczania swoim pracownikom napojów. Nie musisz jednak wypełniać tego obowiązku, kupując zgrzewki wody butelkowanej. Możesz, zamiast tego, zainwestować w odpowiednie urządzenie – na przykład bardzo wydajny i prosty w obsłudze stojący dystrybutor wody Ruhens UV WHP 2010 (ZG). Dzięki niemu zapewnisz ekipie pracowniczej stały dostęp do wody chłodnej i gorącej, a ponadto zadbasz o to, by był to napój o bardzo dobrych właściwościach. Zmniejszysz tym samym wydatki na napoje butelkowane i zadbasz o środowisko.