Jak działa dystrybutor do wody?

2022-07-04
Jak działa dystrybutor do wody?

Dystrybutory wody cieszą się bardzo dużą popularnością – montuje się je nie tylko w biurach czy instytucjach, ale także w domach prywatnych. Zastanawiasz się, jak działa to urządzenie? Zależy to od modelu, z którym masz do czynienia. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, a każdy z dostępnych modeli w nieco inny sposób przygotowuje i dozuje wodę pitną. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i czym się różnią.

Butlowy dystrybutor wody – jak działa?

To jedno z najczęściej spotykanych urządzeń tego rodzaju. Z butlowych dystrybutorów wody można skorzystać w wielu biurach, przychodniach, urzędach, aptekach czy wszelkiego typu poczekalniach. Ich zalety to m.in. łatwość obsługi, ograniczona do minimum potrzeba konserwacji, a także możliwość ustawienia urządzenia niemal wszędzie, dzięki czemu można łatwo zapewnić pracownikom czy klientom szybki i wygodny dostęp do wody pitnej.

Niestety produkty te nie są pozbawione wad. Przede wszystkim trzeba zwracać dużą uwagę na to, jak długo pojemnik jest podpięty do dystrybutora. Jeśli wymienia się go zbyt rzadko, zawartość traci cenne właściwości, a ponadto mogą się w niej pojawiać niepożądane mikroorganizmy. Raczej nie może być mowy o zatruciu w wyniku spożywania przestałej wody, jednak z pewnością nie jest to wskazane.

Kolejną kwestią jest ekologiczność tego rozwiązania. Wiele osób uważa wykorzystywanie dystrybutorów za wyraz troski o środowisko naturalne. Czy jednak zastąpienie kilku plastikowych butelek z wodą mineralną jedną większą butlą – także wykonaną z plastiku – można rzeczywiście uznać za ekologiczną postawę? Zdania na ten temat są podzielone.

Jak działa dozownik wody wyposażony w kilku- lub kilkudziesięciolitrowy baniak? Cały proces jest dosyć prosty. Butlę podpina się do urządzenia; najczęściej ustawia się ją wylotem w dół na specjalnie przygotowanej konstrukcji. Następnie użytkownik może nacisnąć lub odkręcić kranik, tym samym uwalniając płyn. Niektóre modele są także wyposażone w system chłodzenia i grzania.

dystrybutor do wody jak działa?

Jak działa dystrybutor wody z funkcją grzania?

Dystrybutory wyposażone w funkcję grzewczą muszą być specjalnie przystosowane. Mają one zamontowany nie tylko filtr uzdatniający wodę do picia, ale także grzałkę umożliwiającą odpowiednie podgrzanie wody. W bardziej zaawansowanych technologicznie modelach dostępna jest opcja wyboru temperatury, do jakiej woda ma być podgrzana. To bardzo praktyczna funkcja, ponieważ pozwala precyzyjnie dopasować temperaturę wody do konkretnego zastosowania – na przykład przyrządzenia kawy, herbaty lub dania w proszku.

Duże znaczenie ma dobranie odpowiedniego dozownika. Powinien on podawać gorącą wodę w formie wąskiego strumienia, co ograniczy ryzyko, że wrzątek będzie pryskać i poparzy użytkowników.

Bezbutlowy dozownik wody – jak działa?

Wolnostojące dystrybutory bezbutlowe to ciekawa alternatywa dla modeli, które wymagają wymiany pojemników na wodę. Wielu specjalistów przekonuje, że opcja ta jest znacznie bardziej godna uwagi niż wcześniej omówiony wariant. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że brak konieczności stosowania butli eliminuje ewentualne problemy związane z ich:

  • składowaniem,
  • zamawianiem,
  • wymianą,
  • utylizacją.

jak działa dozownik wody?

Co więcej, bezbutlowe dystrybutory do restauracji, domu czy biura pobierają wodę prosto z sieci, a następnie poddają ją wieloetapowej filtracji. Dzięki temu można zapewnić sobie stały dostęp do świeżego napoju. Nie występuje zatem ryzyko, że woda straci swoje właściwości.

Jak działa dystrybutor wody tego typu? Wewnątrz urządzenia znajdują się filtry oraz instalacja odpowiedzialna za transportowanie wody. Płyn pobierany z sieci wodociągowej jest przekazywany do systemu filtracyjnego, na który zazwyczaj składają się urządzenie wstępne i zasadnicze, a także filtr węglowy.

Oprócz systemu uzdatniania dystrybutor bezbutlowy bardzo często jest wyposażony również w akcesoria, które umożliwiają podnoszenie i obniżanie temperatury napoju. Są nimi bojler i schładzacz. W niektórych modelach istnieje także możliwość podpięcia butli z dwutlenkiem węgla, dzięki czemu użytkownicy mogą napić się również wody gazowanej.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel