Jaki filtr do wody najlepiej sprawdzi się w kuchni?

2022-06-06
Jaki filtr do wody najlepiej sprawdzi się w kuchni?

Woda jest najważniejszą spośród substancji, jaką wykorzystujemy na co dzień w swoich gospodarstwach domowych. Nie sposób wyobrazić sobie bez niej życia. Jest podstawą naszej diety – nawadniania organizmu, przyrządzania posiłków. Podajemy ją naszym czworonożnym pupilom, podlewamy rośliny. Potrzebujemy wody do utrzymania higieny osobistej i czystości w mieszkaniu. Używamy jej także, gdy chcemy zażyć leki, wyprasować koszulę, nawilżyć powietrze w pokoju, umyć samochód… Woda jest nam potrzebna nieustannie. Co więcej, zależy nam na tym, by była dobrej jakości. Od tego zależy nasze zdrowie i samopoczucie, żywotność urządzeń AGD czy wygląd świeżo umytej podłogi. Tak zwana kranówka często jednak pozostawia sporo do życzenia. Nic dziwnego zatem, że ogromną popularnością cieszą się systemy uzdatniania wody. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie producenci wprowadzają na rynek coraz więcej zróżnicowanych rozwiązań. Jaki filtr wybrać do zastosowań domowych?

Dlaczego warto poprawiać jakość wody z kranu?

Nim zadamy sobie pytanie, jaki filtr do wody w kuchni przyda nam się najbardziej, często zastanawiamy się, czy w ogóle jest nam do czegokolwiek potrzebny. Wiele osób nie narzeka na stan kranówki w domowym przyłączu. Jest smaczna i – zgodnie z zapewnieniami przedsiębiorstwa wodociągowego, które zaopatruje budynek – wolna od potencjalnie szkodliwych substancji. Rzeczywiście, taką wodę można pić bezpiecznie. Nie oznacza to jednak, że nie można poprawić jej jakości!

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, woda jest zdatna do użycia, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Takie standardy (ściśle doprecyzowane ustawą) musi spełniać woda wodociągowa. Jej stan pozostaje pod stałą kontrolą Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.

W gorszym położeniu znajdują się mieszkańcy wolnostojących domów, którzy czerpią wodę z własnych studni. Może ona być znakomitej jakości, ale częściej należy spodziewać się w niej rozmaitych zanieczyszczeń. Co więcej, jej stan nie jest stabilny (może ulec skażeniu np. na skutek awarii pobliskiej oczyszczalni ścieków), więc trzeba nad nim nieustannie czuwać. W tej sytuacji najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest instalacja filtra do wody pod zlewozmywak, a najlepiej – na cały dom.

Mieszkańcy blokowisk czy domów podłączonych do sieci miejskiej raczej nie muszą obawiać się skażenia wody, które mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że:

  • stan wody w kranie w dużej mierze zależy od lokalnej instalacji, której jakość nie leży w zakresie kompetencji przedsiębiorstwa wodociągowego – ze starych rur do wody może uwalniać się rdza czy chorobotwórcze bakterie,
  • fakt, że stężenie substancji stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego jest bezpieczne nie oznacza, że w wodzie nie ma ich wcale – do wód gruntowych przenikają jony metali ciężkich, pestycydy, herbicydy, substancje farmaceutyczne i wiele innych związków, z którymi poradzi sobie zdrowy, silny organizm, ale na dłuższą metę mogą okazać się szkodliwe np. dla najmłodszych dzieci,
  • woda bezpieczna dla zdrowia to niekoniecznie woda smaczna czy korzystna z punktu widzenia zastosowań gospodarczych – mogą znajdować się w niej np. resztki użytego do uzdatniania chloru, który pogarsza walory organoleptyczne, albo duże ilości wapnia, który jest przyczyną tworzenia się kamienia w czajniku i osadu na grzałce pralki.

Czy warto filtrować wodę z kranu

Wobec powyższego filtry do wody pitnej mogą przydać się nawet tam, gdzie na pozór nie są niezbędne. To inwestycja relatywnie niewielka w stosunku do ogromu korzyści, jakie może zapewnić. Zdecydowanie warto więc zapatrzyć się choćby w prosty dzbanek filtracyjny.

Jak wybrać najlepszy filtr do wody w swoim domu?

Każdy domowy system uzdatniania wody może przyczynić się do poprawy jej jakości. Nim jednak podejmiemy decyzję, jaki filtr wybrać, warto sprawdzić mikrobiologiczne i fizykochemiczne parametry kranówki w swoim przyłączu. Dzięki temu wśród bogatej oferty rynkowej łatwiej znajdziemy urządzenie, które najskuteczniej poradzi sobie z określonymi problemami.

Informację na temat stanu wody w naszym budynku pozyskamy od jego administratora. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, możemy zgłosić się do obsługującego nasze przyłącze przedsiębiorstwa wodociągowego lub do lokalnej stacji sanepidu. Najbardziej miarodajny wynik uzyskamy, zlecając badanie wody profesjonalnej firmie – uwzględni ono ewentualne zanieczyszczenia na ostatnich odcinkach drogi kranówki, czyli w domowej instalacji wodnej.

Analiza składu wody dostarcza informacji na temat zanieczyszczeń mechanicznych, obecności bakterii, wirusów i grzybów, stężenia jonów pożytecznych i szkodliwych pierwiastków oraz związków chemicznych. Dzięki badaniu kranówki możemy też poznać jej odczyn czy stopień twardości. Wszystkie te parametry są kluczowe dla decyzji o wyborze filtra do wody. Urządzenia takie mają bowiem różną wydajność i zasady działania.

Kolejną kwestią, jaką musimy rozważyć, jest zasięg działania filtra. Mieszkańcom wolnostojących budynków, którzy korzystają ze studni głębinowych, zwykle najbardziej opłaca się zakup stacji uzdatniającej na cały dom. W blokach najczęściej wystarczy posiłkować się podzlewowym filtrem do wody, opcjonalnie – dobrej jakości filtrem nakranowym. Oczywiście nie ma przeciwwskazań (a często jest to wręcz pożądane), by tego typu urządzenie wykorzystać w domu jednorodzinnym.

Rodzaj filtra do wody powinno determinować także jego główne przeznaczenie. Tam, gdzie mamy do czynienia z kranówką o nie najlepszych walorach organoleptycznych – np. mętną, żółtawą, z metalicznym posmakiem – warto zainwestować np. w system odwróconej osmozy. Jeśli woda jest smaczna, a jedynym problemem jest twardy osad w urządzeniach AGD, być może lepszym rozwiązaniem okaże się filtr do zmywarki czy ekspresu do kawy.

Jakie są rodzaje filtrów do wody w kuchni?

Ponieważ wybór filtrów do wody jest naprawdę ogromny, w niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym, które mogą posłużyć poprawie walorów wody pitnej czerpanej z kuchennego kranu. Właśnie takie rozwiązania są – z oczywistych względów – najbardziej pożądane. W trosce o zdrowie swoje i swoich bliskich musimy zadbać o odpowiednią jakość diety wodnej. Wbrew pozorom bowiem nie wystarczy wypijać 2-3 litrów płynów dziennie – efektywność nawadniania zależy też od ich składu.

Aby podnieść jakość wody z kranu, możemy – w zależności od potrzeb i możliwości – wykorzystać:

  • filtr podzlewowy,
  • filtr nakranowy,
  • dzbanek filtrujący,
  • butelki filtracyjne.

Sposobem na podniesienie jakości wody pitnej w domowych warunkach może być także zastosowanie praktycznego dystrybutora z wbudowanym systemem filtracji.

Jak działa podzlewowy filtr do wody?

Najefektywniejszymi spośród dostępnych na rynku urządzeń działających punktowo (czyli obsługujących jeden kran)  są filtry podzlewowe. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je w szafce pod zlewozmywakiem. Najpopularniejsze obecnie systemy działają na bazie wymiennego filtra węglowego mocowanego w zainstalowanej na stałe głowicy. Takie urządzenia często dostępne są w zestawie z dedykowaną baterią trójdrożną, dzięki czemu z jednego kranu popłynąć mogą trzy rodzaje wody – ciepła, zimna niefiltrowana i zimna przefiltrowana.

„Sercem” wysokiej klasy węglowego  filtra do wody pod zlew – takiego, jak np. Brita On Line Active – jest wymienny wkład. Znajdujący się w nim węgiel aktywny zapewnia wielostopniowy proces filtracji. Dzięki porowatej strukturze zatrzymuje najdrobniejsze nawet cząstki  zanieczyszczeń stałych, np. drobinki rdzy czy piasku. Właściwości węgla aktywnego sprawiają, że filtr wchłania z blisko 100-procentową skutecznością drobnoustroje, a także takie substancje, jak pozostałości chloru, jony metali ciężkich czy pestycydy. Tego typu urządzenia zwykle zawierają także wymiennik jonowy, który zmiękcza wodę, a tym samym redukuje problem osadzania się kamienia w czajniku czy w ekspresie do kawy. Decydując się na zakup podzlewowego filtra do wody, warto wybrać urządzenie wysokiej klasy, ponieważ takie wyróżniają się dużą wydajnością. Jeden wkład wymienny może wystarczyć nawet na rok użytkowania, czyli przefiltrowanie tysięcy litrów wody.

dlaczego warto poprawić jakość wody z kranu

Oprócz filtrów węglowych na rynku dostępne są także np. nanofiltry, ultrafiltry, a także podzlewowe systemy odwróconej osmozy. Na szczególną uwagę zasługują te ostatnie. Urządzenia takie są zdecydowanie droższe od węglowych filtrów do wody pod zlewozmywak. Zajmują też więcej miejsca, więc nie każdy może pozwolić sobie na ich instalację. System odwróconej osmozy pozwalają jednak na uzyskanie wody równie czystej, jak wysokiej jakości woda źródlana – wolnej od wszelkich zanieczyszczeń fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych, a także od odpowiedzialnych za twardość węglanową minerałów. W najbardziej zaawansowanych systemach na ostatnim etapie filtracji woda wzbogacana jest o pierwiastki cenne dla zdrowia (np. magnez).

Jak wygląda filtr nakranowy do wody?

Filtry nakranowe do wody pitnej to urządzenia, które instaluje się w miejscu perlatora. Ich zaletą jest łatwy montaż i prostota obsługi. Obecnie najlepsze filtry do wody na kran – podobnie jak podzlewowe – działają z wykorzystaniem wymiennych filtrów węglowych, zapewniających znaczną poprawę jakości kranówki. Zaawansowane urządzenia pozwalają na ekonomiczne wykorzystanie wkładów. Posiadają bowiem dwa wyloty – dla wody filtrowanej i niefiltrowanej. Dzięki temu, że istnieje możliwość regulacji jej przepływem, wydłuża się żywotność wkładu węglowego – nie musimy przepuszczać przez niego wody, kiedy nie ma takiej potrzeby (np. przy myciu warzyw). Nowoczesne filtry nakranowe do wody pitnej często wyposażone są w wygodny licznik przepływu wody. Dzięki informacji na wyświetlaczu, w jaki wyposażony jest np. filtr BRITA On Tap, wiadomo, kiedy należy wymienić wkład filtrujący.

Wymienny wkład filtrujący działa na podobnej zasadzie, jak w przypadku filtra podzlewowego. Aktywny węgiel wyłapuje potencjalnie szkodliwe dla zdrowia czy pogarszające walory organoleptyczne wody związki. W filtr wbudowana jest także membrana mikrofiltracyjna, która pełni funkcję swego rodzaju sita – tak gęstego, że nie przepuszcza cząstek zanieczyszczeń mechanicznych. Ponadto w dobrych filtrach nakranowych znajdują się zwykle włókna wymiennika jonowego, który redukuje twardość wody.

Filtry nakranowe są mniejsze od podzlewowych i z konieczności mniej wydajne. Pozwalają zwykle na przefiltrowanie kilkuset litrów wody. Ich konstrukcja nie umożliwia tak zaawansowanej, wielostopniowej filtracji, jak w przypadku wydajniejszych filtrów do wody pod zlew. Dlaczego, mimo to, warto z nich korzystać? Filtry nakranowe to urządzenia relatywnie tanie (zarówno przy zakupie, jak i w późniejszej eksploatacji). Możemy posłużyć się nimi tam, gdzie instalacja bardziej skomplikowanego systemu filtracji jest z jakichś przyczyn niemożliwa. Najczęściej są to przypadki, w których pod zlewozmywakiem nie ma dostatecznie wiele miejsca. Zdarza się także np. że montaż filtra podzlewowego utrudnia przestarzała instalacja wodna. Albo brak zgody właściciela wynajmowanego mieszkania. Założenie filtra nakranowego jest całkowicie nieinwazyjne, a dzięki dołączonym do zestawu przejściówkom możemy podłączyć go do każdego typu kranu.

Jakie są zalety dzbanka filtracyjnego?

Dzbanek filtracyjny to wygodne, estetyczne akcesorium, które może przydać się w każdym domu, nawet jeśli w kuchni zainstalowany jest filtr do wody. Urządzenie wyposażone w wysokiej klasy filtr węglowy, np. Maxtrazapewnia stopień filtrowania podobny do tego, jaki uzyskuje się z wykorzystaniem filtrów nakranowych. Przewaga dzbanka nad stacjonarnymi rozwiązaniami polega na tym, że możemy wszędzie zabrać go ze sobą. Dzięki takiemu akcesorium nie musimy martwić się o jakość wody podczas urlopu czy weekendowego wypadu za miasto. Nie trzeba dodawać, że dzbanki pozwalają uzyskać zdrową, smaczną wodę za naprawdę niską cenę.

Dzbanki filtracyjne na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od zwykłych naczyń do serwowania wody. W odróżnieniu od nich jednak mają we wnętrzu specjalną komorę na wodę niefiltrowaną. W jej dnie znajduje się miejsce na filtr, przez który woda przepływa siłą grawitacji. W takich dzbankach, jak np. Brita Marella, wymienne wkłady działają na podobnej zasadzie, jak te w bardziej zaawansowanych urządzeniach filtrujących. Dzięki właściwościom węgla aktywnego usuwane są zanieczyszczenia mikrobiologiczne i niepożądane związki chemiczne. Cząstki fizyczne zatrzymuje siatka z drobnymi oczkami, a wymiennik jonowy zmiękcza wodę.

Wysokiej klasy dzbanki filtracyjne wykonuje się z wytrzymałego, bezpiecznego dla zdrowia tworzywa (bez BPA). W pokrywkę najczęściej wmontowany jest wskaźnik, który może informować o ilości wody w dzbanku (pojemność takich urządzeń to zwykle 2,5-3,5 litra) czy stopniu jej twardości. Przede wszystkim jednak przypomina o regularnej wymianie wkładu filtrującego. W zależności od modelu dzbanka, wkład taki pozwala na oczyszczenie około 150-2oo l wody. W praktyce wystarcza na miesiąc użytkowania, jeśli w domu nie korzysta się z innych filtrów do wody pitnej.

Komu przydaje się butelka filtracyjna?

Butelka filtracyjna to najprostsze i najmniej wydajne narzędzie do oczyszczania wody i zdecydowanie nie zastąpi żadnego z kuchennych filtrów. Pod jednym względem jest jednak znacznie bardziej praktyczna od nich – wyróżnia ją mobilność, dzięki której czystą, zdrową wodę możemy mieć zawsze przy sobie – w pracy, podczas treningu, na spacerze. Warto też postawić taką  butelkę na biurku czy przy łóżku, bo to najwygodniejszy sposób na pamiętanie o regularnym nawadnianiu organizmu.

Mieszczące najczęściej około 0,5 litra wody butelki i bidony filtracyjne są eleganckie, poręczne i mają tę przewagę nad butelkami wody mineralnej, z jakich alternatywnie korzystamy „w terenie”, że są przedmiotami wielokrotnego użytku. Nie zaśmiecają planety tonami plastiku. Zwykle nadają się do mycia w zmywarkach, co pozwala na zachowanie ich higienicznej czystości. Przede wszystkim jednak możemy naczerpać do nich wody z każdego kranu (choćby sterczącego z ziemi w parku) bez obawy o swoje zdrowie.

zalety dzbanka filtrującego wodę

Najlepszej jakości butelki filtracyjne, takie jak Brita Fill&Go Vital, działają w oparciu o niewielki, filtr węglowy, który zapewnia czystą wodę o przyjemnym smaku, usuwając z niej niepożądane substancje chemiczne (chlor, herbicydy, jony metali ciężkich itp.) oraz mikrocząsteczki fizycznych zanieczyszczeń. Woda nie zostaje przy tym pozbawiona cennych minerałów, takich jak magnez czy wapń. Filtrowanie następuje w czasie picia (filtr montuje się tuż przy ustniku butelki). Z wykorzystaniem tego typu wkładu wymiennego możemy oczyścić nawet kilkadziesiąt litrów wody.

Czy warto kupić domowy dystrybutor do wody?

W dobrej jakości filtry wyposaża się także dystrybutory wody pitnej. Wydajność takiego systemu może być naprawdę duża (istnieją wkłady wymienne zdolne oczyścić nawet kilkanaście tysięcy litrów wody), a stopień filtracji – satysfakcjonujący. Przykładowy filtr liniowy AQS Watersafe 2.5 zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne z dokładnością do 5 mikronów, wychwytuje chlor, niektóre związki organiczne, a także klaruje i poprawia smak oraz zapach wody. Zabezpiecza przy tym dystrybutor przed osadzaniem się kamienia.

Dystrybutor wody to urządzenie dość duże (może nie zmieścić się w maleńkiej kuchni), ale bardzo wygodne. Wyposażone jest najczęściej w 2-3 kraniki, z pomocą których możemy w każdej chwili naczerpać z dystrybutora szklankę przefiltrowanej, przyjemnie chłodnej wody pitnej albo wrzątek do zaparzenia kawy czy herbaty.  W zaawanasowanych modelach dostępna jest też opcja nasycenia wody dwutlenkiem węgla, dzięki czemu w prosty, tani sposób uzyskamy orzeźwiającą wodę sodową.

Jak widać, już tylko filtry do domowych zastosowań to bardzo rozległy asortyment produktów, spośród których z łatwością wybierzemy najbardziej odpowiedni do swoich potrzeb. Nowoczesne rozwiązania można stosować alternatywnie, ale też łącznie, ponieważ każde z nich może się przydać w innych okolicznościach. Zakup najdroższego nawet filtra do wody pitnej w ostatecznym rozrachunku okazuje się ogromną ulgą dla portfela, a przede wszystkim bardzo dobrą inwestycją we własne zdrowie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel